Azbest i chemikalia skaziły gdańskie Rudniki. Kto wyrzucił...

  Azbest i chemikalia skaziły gdańskie Rudniki. Kto wyrzucił tu tysiące ton odpadów? [ZDJĘCIA]

  Łukasz Kłos

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Kto uczynił sobie z gdańskich Rudników dzikie wysypisko?
  1/13

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Karolina Misztal

  Gdańskie Rudniki toną w odpadach niewiadomego pochodzenia. Miejscy urzędnicy wstępnie koszt utylizacji odpadów szacują na grubo ponad... milion złotych! Policja bada, kto uczynił sobie z tej części miasta dzikie wysypisko.
  Na miejskich nieużytkach - ale też w rowach i zaroślach przy moście wantowym, a nawet na polach należących do prywatnych właścicieli - zalegają tony gruzu i ziemi wymieszanych m.in. z fragmentami rur czy drewna konstrukcyjnego. Mało tego, gdzieniegdzie z usypanych przez wywrotki pryzm wystają stare koce azbestowe oraz płyty przypominające eternit, a część kopców wygląda na zanieczyszczoną bliżej niezidentyfikowanymi substancjami chemicznymi. Taki "prezent" otrzymał jeden z tamtejszych mieszkańców.

  - To stało się w pierwszych dniach maja - mówi pan Stanisław z Rudników. - Znajomy zadzwonił do mnie, że coś dziwnego się dzieje na moim polu przy ul. Michałki. Jak zobaczyłem te odpady, to się załamałem. Co ja z tym teraz mam zrobić?! - pyta mężczyzna.

  Na blisko hektarowej działce naliczył łącznie około 150 olbrzymich usypanych pryzm. Daje to około 3-4,5 tysiąca ton odpadów. Zakład Utylizacyjny w Gdańsku już zapowiedział, że nie jest w stanie przyjąć takiej ilości jednorazowo.

  Czytaj też: Wywóz skażonej ziemi ze żwirowni w Ełganowie pochłonie grube miliony

  Większością gruntów zarządza miasto Gdańsk, jednak wśród poszkodowanych znalazło się również dwóch prywatnych właścicieli - jeden z rolników z pobliskiej Olszynki oraz pan Stanisław, gospodarz z Rudników, który zgodził się z nami porozmawiać.

  - Z dnia na dzień było tego coraz więcej. Chciałem przydybać ich na gorącym uczynku. Zaczaiłem się z synem w nocy. Koło godz. 2.30 zobaczyliśmy, jak trzy wywrotki wysypują na naszym polu kolejne transporty. Zatarasowałem wjazd na pole ciągnikiem i wezwałem policję, a ta wszystkich spisała.

  Prawdziwą chwilę grozy gospodarz przeżył dopiero, gdy na jego pole z wizytą przyjechali urzędnicy z gdańskiego magistratu. - Od urzędniczek dowiedziałem się, że będę to wszystko musiał usunąć na swój koszt. Stwierdziły, że mogę później od tego, kto to przywiózł, dochodzić na drodze cywilnej zwrotu pieniędzy. A mnie na to nie stać! Ja mam tylko 4 hektary kapusty, z tego żyję. A poza tym to nie ja przecież nawiozłem to wszystko.

  Dyrektor Wydziału Środowiska gdańskiego Urzędu Miejskiego zapewnia, że na obecnym etapie nie będzie żadnego przymuszania mieszkańców do usunięcia odpadów: - Z wszczęciem postępowania administracyjnego czekamy na wynik dochodzenia, które prowadzi policja - podkreśla Maciej Lorek. - Liczymy, że organy ścigania ustalą sprawcę bądź sprawców problemu.

  l.klos@prasa.gda.pl

  Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND
  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gruz z eternitu i .........

   XYZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Panie Lorek nie udawaj pan durnia. Doskonale pan wie. że to świństwo pochodzi z rozbiórki ferm lisów na Łostowicach.Był pan o tym informowany. Niech pan nie kryje przestępców.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gdańsk

   kris (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Robimy z Gdańska i okolic jedno wielkie wysypisko oraz spalarnie.Plus jeszcze prezenty z wojny czekające na dnie Bałtyku.Wszyscy udają że nic nie wiedzą.Szkoda naszych dzieci i dzieci ,dzieci.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zanieczyścić ziemie

   kris (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Obniżyć wartość ziemi ,usunąć hałdy na koszt miasta.Miejsce jest oczyszczone cena w góre.Sprzedać z zyskiem.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Urzędniczka.

   PPP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Mógłbym nie wytrzymać takiej bezczelności urzędniczki, w końcu babsztyla zatrudnianego za pieniądze podatników. Ta hołota nie ma pojęcia co to służba państwowa.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie tylko tam...

   Śledź (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   A co sie dzieje w dolinie Radości?
   Radosne poprawianie natury?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i pewnie...

   Śledź (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   ...jak w przypadku Emaus:

   "Konserwator nie dojechał..."

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo