Polecamy
  plus.dziennikbaltycki.pl

  Magazyn Rejsy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń
  Jak wybrać dobry gabinet USG i co można w nim zbadać?

  Jak wybrać dobry gabinet USG i co można w nim zbadać?

  Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Jak wybrać dobry gabinet USG i co można w nim zbadać?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©fot.123RF

  Badanie USG jest najczęściej wykonywanym badaniem obrazowym zarówno u dzieci, jak i dorosłych - twierdzi dr Mariusz Kujawa z Pracowni Diagnostyki Ultrasonograficznej i Biopsyjnej przy Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
  Swoją popularność zawdzięcza ultrasonografia temu, że jest to metoda diagnostyczna stosunkowo łatwo dostępna - także poza szpitalem, jest nieszkodliwa, szybka , bezbolesna, tania i w licznych stanach patologicznych umożliwia postawienie właściwej diagnozy. USG może być wykonywane nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci i kobiet w ciąży.

  - Badanie ultrasonograficzne, nazywane w skrócie USG, polega na obrazowaniu wnętrza ciała ludzkiego za pomocą ultradźwięków, czyli dźwięków o bardzo wysokiej częstotliwości - tłumaczy dr hab. med. Wojciech Kosiak, szef Pracowni Diagnostyki Ultrasonograficznej i Biopsyjnej przy Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii UCK, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, jeden z największych autorytetów w tej dziedzinie na Pomorzu i w Polsce. - Obraz na monitorze aparatu USG powstaje na podstawie analizy fal ultradźwiękowych odbitych od narządów wewnętrznych. Fale te są wytwarzane przez głowicę ultrasonograficzną, przykładaną do ciała pacjenta.

  Można zbadać prawie każdy narząd

  Mówiąc najprościej - ultrasonograf układa odbite fale w obrazy, rejestruje kształty i dzięki temu można wykryć nieprawidłowości w budowie narządu, na przykład zgrubienia czy guzy. Ultrasonografia ma jeszcze tę zaletę, że można ją wielokrotnie powtarzać, nawet w niewielkich odstępach czasu.

  - Najważniejsze jest jednak to, że badanie USG ma bardzo duże możliwości diagnostyczne - podkreśla dr Mariusz Kujawa. Pozwala ono rozpoznać bardzo wiele chorób i schorzeń, począwszy od ośrodkowego układu nerwowego przez liczne patologie narządów jamy brzusznej, płuc, tarczycy, piersi układu mięśniowo-szkieletowego, naczyń krwionośnych i wiele innych.

  Co konkretnie można zbadać za pomocą USG?

  Można zbadać obecnie prawie każdy narząd, nawet taki, który do niedawna uważano za niedostępny dla USG - jak płuca czy jelita. Wykonuje się badania praktycznie od czubka głowy po mały palec u nogi.
  Pacjenci korzystają najczęściej z badań klasycznych, a więc USG jamy brzusznej, tarczycy, piersi, jąder, mózgowia, węzłów chłonnych, stawów oraz dopplera naczyń. Aby lista była pełna, wystarczy dodać badania ginekologiczne przezpochwowe, badania położnicze w ciąży oraz badanie urologiczne gruczołu krokowego przezodbytnicze.

  Badania z "wyższej półki", od niedawna dostępne na Pomorzu to ultrasonografia płuc, jelit, refluksu żołądkowo-przełykowego, szwów czaszkowych, zatok szczękowych i tzw. elastografia.

  USG, TK czy MR

  Badania obrazowe - takie jak USG, zdjęcie rentgenowskie, TK (tomografia komputerowa), MRI (rezonans magnetyczny) czy PET (pozytonowa tomografia emisyjna) wzajemnie się uzupełniają. Każda z nich ma swoje wady i zalety.
  W niektórych sytuacjach badaniem z wyboru jest USG, w innych RTG, TK lub MRI. W zależności od wskazań klinicznych wykonuje się jedno lub kilka z nich. Wszystkie badania rentgenowskie wymagają skierowania wystawionego przez lekarza - nawet jeżeli są wykonywanie prywatnie. Jest to spowodowane szkodliwością promieni rentgena.

  Badanie USG może być wykonane prywatnie, bez skierowania, podobnie jak rezonans magnetyczny. USG jest jednak znacznie tańsze niż rezonans, jest łatwiej dostępne i często umożliwia rozpoznanie z czułością podobną do rezonansu, a niekiedy nawet lepszą.

  Oczywiście badanie MRI, podobnie jak TK, jest badaniem nadrzędnym wobec USG.
  W wielu schorzeniach jednak badania te mają liczne ograniczenia. Prawie zawsze wiążą się z wizytą w szpitalu (jest bardzo mało przychodni posiadających TK lub MRI), są drogie, a dzieci poniżej 6 roku życia wymagają narkozy. TK naraża pacjenta na promienie rentgena.

  Czym kierować się przy wyborze pracowni

  Badanie ultrasonograficzne można dziś zrobić niemal w każdej przychodni czy prywatnym gabinecie. Nie oznacza to jednak, że w każdym z tych miejsc otrzymamy wiarygodne, zgodne z prawdziwym stanem naszego zdrowia rozpoznanie. Wbrew przekonaniu wielu pacjentów, nie każdy specjalistyczny gabinet dysponuje wysokiej klasy aparatem i nie każdy lekarz ma kwalifikacje pozwalające stawiać prawidłowe diagnozy. Niestety, w wielu przypadkach jakość badań pozostawia wiele do życzenia. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając się na badanie.

  Pracownie USG są w każdym szpitalu, gabinet USG, jako dodatkowa działalność, jest w każdej większej przychodni pracującej na umowie z NFZ jak i w większości prywatnych klinik.
  Na NFZ badania są wykonywane we wszystkich pomorskich szpitalach oraz prawie wszystkich przychodniach, które mają kontrakt z funduszem. Wykonują one badania dla pacjentów leczonych w tych placówkach, część z nich również dla podmiotów zewnętrznych (najczęściej lekarzy rodzinnych), z którymi mają podpisane umowy.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo