Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej czasu, by złożyć wniosek

Edyta Okoniewska
Rolnicy, którzy chcą otrzymać płatności bezpośrednie, mogą złożyć swoje wnioski osobiście w ARiMR, za pośrednictwem poczty lub internetu.

Już nie do 15 maja, a do 15 czerwca rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich. Do 27 maja rolnicy złożyli w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ponad 1 mln wniosków o przyznanie tych płatności, w tym 4,4 tys. przez internet. Ta forma jednak nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem w powiecie kościerskim. Rolnicy z tego terenu wola tradycyjny sposób składania wniosków.

- Kto się spóźni i nie zdąży złożyć wniosku do 15 czerwca będzie mógł to jeszcze zrobić do 10 lipca, ale wówczas należne dopłaty będą obniżane o 1 proc. za każdy roboczy dzień zwłoki - mówi Maciej Filipkowski, kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kościerzynie. - Wnioski o przyznanie płatności obszarowych można składać za pośrednictwem internetu, poczty, a także osobiście w biurach powiatowych ARiMR.

Osoby, które chcą złożyć wniosek przez internet, mogą skorzystać z internetowej aplikacji e-wniosek, która została zamieszczona na portalu ARiMR. Ta forma składania wniosków wymaga posiadania loginu i kodu dostępu do systemu teleinformatycznego agencji. Kto je ma, nie musi o nie występować ponownie. W przypadku braku dostępu do systemu teleinformatycznego ARiMR, trzeba złożyć specjalny wniosek do kierownika biura powiatowego. Wnioski o przyznanie płatności obszarowych można składać również za pośrednictwem poczty wysyłając je listem poleconym.

Od 2015 r. nastąpiły zmiany w zasadach płatności bezpośrednich. Wprowadzona została m.in. tzw. płatność na zazielenienie. Przysługuje on zasadniczo wszystkim rolnikom. Warto jednak zwrócić uwagę, że aby ją otrzymać rolnicy, którzy posiadają grunt orne o powierzchni ponad 10 ha, muszą wprowadzić dywersyfikację upraw, a powyżej 15 ha powinni zachować obszary proekologiczne. Wysokość płatności za zazielenienie wraz z jednolitą płatnością obszarową wyniesie ok. 180 euro/ha. Nowością są także płatności dla młodych rolników. Mogą je otrzymać osoby, które rozpoczynają samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego, i które w dniu złożenia po raz pierwszy wniosku nie przekroczyły 40. roku życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki