Wmurowanie kamienia węgielnego pod Forum Gdańsk. Inwestycja...

  Wmurowanie kamienia węgielnego pod Forum Gdańsk. Inwestycja ma być gotowa w 2017 r. [WIDEO]

  Ewelina Oleksy

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Forum Gdańsk ma być gotowe za dwa lata
  1/8
  przejdź do galerii

  Forum Gdańsk ma być gotowe za dwa lata ©Materiały prasowe

  We wtorek uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowę Forum Gdańsk, czyli wielkiego kompleksu handlowo-usługowego. Obiekt powstaje w ramach rewitalizacji Targu Siennego i Rakowego w centrum Gdańska.
  - Jesteśmy przekonani, że ten wysiłek popłaci. Za 30 miesięcy zobaczymy się tutaj na otwarciu cudownego miejsca z udostępnionym kanałem Raduni, w którym przebywanie będzie przyjemnością - mówił wiceprezydent Andrzej Bojanowski na placu budowy Forum Gdańsk.

  We wtorek, wmurowano kamień węgielny pod budowę tej wartej 800 mln zł inwestycji.

  Forum Gdańsk powstaje w partnerstwie prywatno-publicznym. Miasto dało 6-hektarową działkę w obrębie ul. 3 maja, Armii Krajowej, Wały Jagiellońskie i Hucisko. - Gotówki nie angażujemy w ogóle. Grunt warty jest ok. 130 mln zł - poinformował Bojanowski.

  W zamian inwestor - firma Multi Poland - wybudować ma wielofunkcyjny kompleks. Znajdzie się w nim przestrzeń komercyjna: 220 sklepów, restauracje, kino oraz przestrzeń publiczna, czyli tereny zielone do wypoczynku oraz bulwar wzdłuż nabrzeży Raduni, przykryty szklanym dachem.


  (wideo P. Hukało)

  Otwarcie zaplanowano na 2017 r.
  - Zakładamy, że to dla Targu Siennego i Rakowego będzie pozytywna rewolucja. Od lipca ruszamy pełną parą z robotami drogowymi i pracami związanymi z kontynuacją zabudowywania torów oraz pracami przygotowawczymi pod główny kompleks - mówił Tomasz Matusiak, dyrektor Multi Poland.

  Jak wskazywał Matusiak, budynek Forum Gdańsk, który stanie na terenie Targu Rakowego i Siennego, został tak zaprojektowany, że „kreuje wrażenie pierzejowej zabudowy”. - Odrębnym obiektem będzie Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska. Nad torami kolejowymi powstanie wielopoziomowy parking na 1100 miejsc oraz, w drugim etapie, zabudowa biurowa - opisywał Matusiak. - Całość wpleciona będzie w przestrzeń publiczną, żeby nie był to obiekt zamknięty. Na wysokości 17 metrów nad Kanałem Raduni będzie przewieszony szklany dach. Będzie tam można posiedzieć na placu w otoczeniu zieleni.

  W ramach projektu Forum Gdańsk miasto zyska nową infrastrukturę. Na przebudowanym wiadukcie w ciągu al. Armii Krajowej powstanie węzeł przesiadkowy, który ma zintegrować komunikację autobusową, tramwajową i kolejową.

  Targ Rakowy stanie się ciągiem pieszym przechodzącym w plac miejski. Powstać ma też ogólnodostępna ulica Nowe Podwale Grodzkie biegnąca pod budynkami wzdłuż torów kolejowych. W rejonie inwestycji zmodernizowanych zostanie sześć skrzyżowań. Zrewitalizowane zostanie także przejście podziemne pod ul. Wały Jagiellońskie.

  TAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM GDAŃSKA W 2017 R.:


  Jak podkreślał wiceprezydent Andrzej Bojanowski inwestycja dla miasta będzie miała ogromne znaczenie. - Powstanie prawdziwy węzeł komunikacyjny i nowy układ drogowy. Wzdłuż kanału Raduni będzie pełna komunikacja z kolejką, tramwajami, autobusami. Gdańszczanie i turyści często nam zarzucali, że pociągiem kończyliśmy drogę w Gdańsku Głównym, a potem trzeba było iść kawał drogi, zanim doszło się do Śródmieścia. Dzięki Forum Gdańsk to się zmieni - mówił Bojanowski. I dodał: - W końcu udostępniony mieszkańcom zostanie kanał Raduni. Będzie można przy nim usiąść, wypić kawę. To będzie przyjazna i dostępna przestrzeń publiczna. Mam nadzieję, że gdańszczanie zechcą z tego korzystać - powiedział Bojanowski.

  Pojawiają się jednak głosy, że kolejne centrum handlowe w Gdańsku jest niepotrzebne oraz takie, że przez Forum Gdańsk, centrum miasta zostanie „zabetonowane”. - Ta część miasta zawsze była zabetonowana, tylko była zabetonowana ohydnie. Teraz będzie ładnie i to jest ta różnica. Obiekt już teraz jest w 60 proc. skomercjalizowany, a to oznacza, że tego typu obiektów handlowych nie jest jeszcze za dużo - mówił na to Bojanowski.

  Przebudowa ciągu Armii Krajowej i budowa Nowego Podwala oznacza jednak spore utrudnienia dla mieszkańców. - Będziemy o nich z wyprzedzeniem informować. Ale wejście w fazę inwestycyjną na początku wakacji to dla nas dobra wiadomość, bo wtedy we wrześniu będzie już dużo łatwiej - stwierdził Bojanowski.

  Forum Gdańsk ma mieć wysokość do 40 metrów.

  e.oleksy@prasa.gda.pl

  Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND


  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jaworski - kapciowy Rydzyka w akcji na forum :)

   rozbawiony poziomem radiomaryjnych wpisów bez związku z tematem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13

   do 'precz z nieudacznikiem Tuskiem i szubrawcami z PO' - opanowałeś 'kopiuj' 'wklej' i latasz wszędzie wklejając komentarze? :)
   Ile Jaworski za to płaci? Jak widzę co robisz to wiem jedno - za...rozwiń całość

   do 'precz z nieudacznikiem Tuskiem i szubrawcami z PO' - opanowałeś 'kopiuj' 'wklej' i latasz wszędzie wklejając komentarze? :)
   Ile Jaworski za to płaci? Jak widzę co robisz to wiem jedno - za dużo jak na taki bełkot :)
   Chyba że wkleja to sam Jaworski w traumie po przegranych, znowu przegranych w Gdańsku wyborach. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mało jeszcze tych sklepów wielkopowierzchniowych?

   patriota (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 12

   !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciąg dalszy dewastacji przestrzennej Gdanska

   gdańszczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 11

   Zafundowali nam koszmarek na przeciw Dworca Głównego(centrum handlowe), wcześniej Zieleniak, okolice Domu Technika z nim samym, budynek LOT-u itd. Perła architektury jakim jest budynek Narodowego...rozwiń całość

   Zafundowali nam koszmarek na przeciw Dworca Głównego(centrum handlowe), wcześniej Zieleniak, okolice Domu Technika z nim samym, budynek LOT-u itd. Perła architektury jakim jest budynek Narodowego Banku będzie stał w towarzystwie plastikowego opakowania, kolejnego komercyjnego gówna.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   MASAKRA ARCHITEKTONICZNA!!!

   Obywatel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 9

   Ma Pan zupełną rację: kolejne cudo architektury zupełnie bez wyrazu, podobne do tych, które już Pan wymienił. Tragedia. Żeby chociaż władze Gdańska wspierały dobrą architekturę. Po prostu wyć się...rozwiń całość

   Ma Pan zupełną rację: kolejne cudo architektury zupełnie bez wyrazu, podobne do tych, które już Pan wymienił. Tragedia. Żeby chociaż władze Gdańska wspierały dobrą architekturę. Po prostu wyć się chce. To wszystko będzie kiedyś burzone, tak jak dzieje się to obecnie z atchitekturą miejską z lat 70-tych na zachodziezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oby dlugo nie postalo

   Krol KiK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 14

   Ta centralna, historyczna czesc Gdanska jest jego swiatynia. Oby sie znalazl ktos taki jak Jezus, ktory wypedzi z niej handlarzy i powywraca im kramy. Miastu bardziej potrzebna jest wolna...rozwiń całość

   Ta centralna, historyczna czesc Gdanska jest jego swiatynia. Oby sie znalazl ktos taki jak Jezus, ktory wypedzi z niej handlarzy i powywraca im kramy. Miastu bardziej potrzebna jest wolna przestrzen niz kolejne tandetne targowisko z przekupkami i ciucholandami chocby przykryte szklanym dachem. Szkoda bezmyslnie straconej bezcennej przestrzeni miejskiej. Wjezdzanie "bisnesmenow" wyznania handlowego na Targ Sienny jest barbarzynstwem i glupota. Ta sama kielbase, kapcie i T- shorta z Chin mozna kupic w istniejacych juz sklepach wielopowierzchniowych. Czym Gdansk zawinil, ze ma takiego pierdole Adamowicza za prezydenta, szkodnika, kombinatora i lapowkarza nie liczacego sie z dobrem miasta.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gdańsk a właściwie gdańszczanie zawinili własną głupotą!

   precz z nieudacznikiem Tuskiem i szubrawcami z PO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 17

   !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo