Sień gdańskiego patrycjusza w pałacyku von Grassów w...

  Sień gdańskiego patrycjusza w pałacyku von Grassów w Kłaninie [ZDJĘCIA]

  P. Niemkiewicz, K. Hoffmann

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Gdańska sień w Kłaninie. Charakterystyczne kręcone schody musiały zostać wpasowane we wnętrze pałacyku. Zabieg był niezwykle żmudny, ale efekt jest naprawdę
  1/4
  przejdź do galerii

  Gdańska sień w Kłaninie. Charakterystyczne kręcone schody musiały zostać wpasowane we wnętrze pałacyku. Zabieg był niezwykle żmudny, ale efekt jest naprawdę porywający

  ©Piotr Niemkiewicz

  Mateusz Deling, przedsiębiorca z Władysławowa, ale przede wszystkim miłośnik historii i zabytków, odtworzył w pałacyku von Grassów w Kłaninie sień gdańskiego patrycjusza.
  Kłaniński pałacyk rodu von Grass znowu zapełni się ludźmi. Część przyjedzie tylko po to, by zobaczyć historyczną perełkę - pieczołowicie odtworzoną sień z kamienicy gdańskiego patrycjusza. Ta wróciła za sprawą nowego właściciela zabytkowego majątku.
  Na skraju gminy Krokowa, wzdłuż drogi wojewódzkiej, leży niezwykła wieś. Kłanino na pierwszy rzut oka nie odstaje od innych kaszubskich miejscowości - parę domów, szkoła, pasące się bydło. Lecz gdyby bardziej pochylić się nad przeszłością tego miejsca, ukaże się fascynująca historia związana z... Gdańskiem.

  Skręcając w jedną z nielicznych uliczek odchodzących od głównej drogi, natrafimy na prawdziwą historyczną perełkę - pałacyk umiejscowiony w centrum parku z XVII wieku. Przez wiele lat posiadłość była rujnowana. Mieścił się tu m.in. internat i świetlice - tak Polska Ludowa zabijała historię. Wydawało się, że pałacyk z ok. XVII wieku, ozdoba majątku rodowego Kłanickich, zniknie bezpowrotnie.

  Swój obecny eklektyczny kształt obiekt zawdzięcza przebudowie z XIX w. Wtedy też powstała brama, która jest zwieńczeniem alei lipowej prowadzącej do rezydencji. Sam pałac, odrestaurowany przez Mateusza Delinga, skrywa we wnętrzu unikatowe eksponaty. Największe wrażenie robi sień gdańska - prawdopodobnie jedna z pięciu zachowanych tego typu na świecie.

  - To dokładne odwzorowanie pomieszczenia znanego z domów gdańskich patrycjuszy z przełomu XVII i XVIII wieku - mówi Mateusz Deling, pochodzący z Władysławowa przedsiębiorca i miłośnik historii, który tchnął w pałac nowe życie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo