Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląsk zakładnikiem węgla. Rada przy abp. Skworcu mówi "Nie!"

Agata Pustułka
Problemy górników zawsze są bliskie Kościołowi (na zdjęciu msza św. podczas tegorocznego strajku w kop. Sośnica Ruch Makoszowy). Także dokument "O przebudowę Górnego Śląska" jest tego dowodem
Problemy górników zawsze są bliskie Kościołowi (na zdjęciu msza św. podczas tegorocznego strajku w kop. Sośnica Ruch Makoszowy). Także dokument "O przebudowę Górnego Śląska" jest tego dowodem Sonia Cichoń
Rada przy abp. Skworcu zdiagnozowała sytuację społeczną i gospodarczą w regionie. Dała recepty. Dokument trafi do premier rządu, wszystkich posłów oraz władz regionalnych, m.in. marszałka

Przyszłość Górnego Śląska nie może pozostawać zakładnikiem surowcowego potencjału regionu - to najważniejsze zdanie jakie pojawiło się w dokumencie przygotowanym przez Radę Społeczną, działającą przy arcybiskupie, metropolicie katowickim Wiktorze Skworcu.

Rada, składająca się z ekspertów z wielu dziedzin, stworzyła swego rodzaju manifest, którego głównym celem jest wyznaczenie dróg jakie powinny doprowadzić do przebudowy regionu. Autorzy wskazują jasno: Górny Sląsk nie może być zakładnikiem węgla.

Zdaniem autorów tej diagnozy gospodarce Górnego Śląska potrzebna jest zasadnicza reorientacja strukturalna - nowe branże i firmy niezwiązane z dotychczasową gospodarką tradycyjną, nowe rynki i nowi partnerzy biznesowi.

"Tego typu reorientację może uruchomić sektor szkolnictwa wyższego i badań naukowych oraz szkolnictwo artystyczne i sektor kultury. Taki proces już ma miejsce i nie należy mu się sprzeciwiać uporczywym zawracaniem regionu w stronę górnictwa węgla i tradycyjnej energetyki, przypisując tym ostatnim pozycję monopolu państwowego i czyniąc z regionu skansen starej gospodarki" - czytamy w tekście.

Inspiracją dla powstania dokumentu były styczniowe strajki na kopalniach oraz zapowiedziany przez rząd "Program dla Śląska". Abp Skworc chciał, by w tej decydującej dla przyszłości Śląska dyskusji wypowiedzieli się zaproszeni przez niego do Rady eksperci.

Dziś większość polityków oraz związkowców obawia się powiedzieć głośno - z powodów koniunkturalnych - że przyszłość Śląska bez górnictwa jest możliwa. Co oczywiste Rada nie nawołuje do zamykania kopalń, ale do spojrzenia w przyszłość, i to nie tylko kilkuletnią, ale w perspektywie kilkudziesięciu lat. Po prostu nie mamy jako region wyjścia.

Stanowisko rady jest jednoznaczne: niezbędna jest modernizacja zarządzania kopalniami, w tym wypracowanie nowych rozwiązań w zakresie systemu motywacyjnego, zmiana struktury płac w górnictwie węgla kamiennego, zmiana regulacji prawnych w kwestiach pracowniczych i w zasadach funkcjonowania związków zawodowych. To istotne, by ustawa o związkach zawodowych gwarantowała wyłonienie reprezentatywnego przedstawicielstwa zatrudnionych, bo tylko wtedy można bez niepotrzebnych emocji ułożyć wzajemne relacje między pracodawcami i pracobiorcami. Inaczej dominuje chaos, rozróbę, zamiast rzeczowych negocjacji,
Co jest jasne, sam Śląsk sobie nie poradzi. Potrzebuje wizji, ale i pieniędzy. "W tym trudnym momencie w jakim znalazł się Górny Śląsk, gdy na naszych oczach jego tradycyjne oblicze staje się przeszłością, procesy gospodarcze wymają nie tylko spójnej i odważnej polityki władz, ale też realnego wsparcia finansowego" - piszą autorzy diagnozy.

Dokument "O przebudowę Górnego Śląska" jasno daje do zrozumienia, że to co jest teraz musi się zmienić, a region, aby utrzymać swoich mieszkańców i swoją pozycję, musi podjąć wielki wysiłek restrukturyzacji. Jedną z recept jest utworzenie samorządu metropolitalnego, odwiecznego postulatu śląskich elit politycznych.

Jaka będzie przyszłość? "Miejsce górników i hutników, będących przez dwa stulecia ikoną profilu gospodarczego, społecznego i kulturalnego Górnego Śląska, zajmują osobowości bogate w różnorodną wiedzę, rozmaite intelektualne kompetencje i wiele praktycznych umiejętności" - czytamy w dokumencie. I oby nie było to tylko "pobożne życzenie".

Co z tą polityką

Ujemne skutki polityki państwa wobec górnictwa koncentrowały się w naszym regionie.Państwo w swej polityce strukturalnej też było niekonsekwentne. Zmieniały się założenia jego polityki, odstępowano od trudnych społecznie i politycznie decyzji likwidacyjnych, nie dokończono przekształceń własnościowych.

Polityka rządowa musi skoncentrować się na przekształceniach własnościowych.Spółki Skarbu Państwa nadal, co jakiś czas, będą generować kolejne zadłużenia i grozić niewypłacalnością, którą pokrywa właściciel, czyli właśnie Skarb Państwa. Natomiast "swobodna" prywatyzacja na rzecz globalnych inwestorów, w zmonopolizowanych strukturach górniczych i energetycznych, grozi dyktowaniem warunków państwu polskiemu.

Samorząd województwa, funkcjonujący w obecnym kształcie i statusie prawnym, nie ma szans na wywiązywanie się z misji prowadzenia polityki rozwoju regionu.
Jedynie decyzje strategiczne pozwolą na oddalenie stale ciążącego nad Górnym Śląskiem zagrożenia powrotem do surowcowej eksploatacji regionu.
(Wybrane cytaty z dokumentu "O przebudowę Górnego Śląska"). Oprac. AGA


*Uwaga na kleszcze! Jak rozpoznać i leczyć boreliozę? Sprawdż tutaj
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Koszmarny wypadek w aquaparku Nemo w Dąbrowie. Chłopak ma zmasakrowaną twarz
*NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera