Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Ostatni moment na wpisanie wiślanych inwestycji do planu

Jacek Sieński
Anna Kaczmarz
Do 22 czerwca będą trwać konsultacje społeczne aktualizacji Planów Gospodarowania Wodami na obszarach dorzeczy (aPGW) Wisły i Odry, a także - 8 fragmentów dorzeczy znajdujących się na obszarze naszego kraju, m.in. Niemna, Pregoły czy Dunaju.

Plany są strategicznymi dokumentami dotyczącymi działań na rzecz poprawy stanu wód w Polsce. Do ich wprowadzenia zobowiązuje nas unijna Ramowa Dyrektywa Wodna z 2000 roku (RDW).

RDW wymaga, aby państwa Unii Europejskiej nie tylko opracowały plany gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy, ale i je aktualizowały co 6 lat. Zgodnie z tą dyrektywą wodną, do tego roku powinniśmy osiągnąć dobry stan wód. Jednakże proces ten będzie, podobnie jak w innych państwach Unii Europejskiej, trwał dłużej, bo nawet do 2027 roku. Strategicznymi dokumentami planistycznymi, mającymi usprawniać proces osiągania lub utrzymania dobrego stanu wód są aPGW, ich urzeczywistnienie ma służyć m.in. zmniejszeniu negatywnego oddziaływania na wody rolnictwa, przemysłu i innych użytkowników wód. Respektowanie założeń RDW dotyczy także inwestycji. Wszystkie przedsięwzięcia, które zagrażają osiągnięciu celów środowiskowych wg RDW, muszą być uwzględnione w dokumencie aPGW.

Konsultacjom społecznym podlegają aPGW i prognozy oddziaływania na środowisko sporządzone dla projektów aPGW. Udział w nich społeczeństwa oznacza stwarzanie wszystkim zainteresowanym możliwości wywierania wpływu na proces opracowywania i aktualizacji planów oraz programów działań wynikających z RDW. Nie oznacza to podejmowania decyzji przez wszystkich. Udział społeczny jest potrzebny, aby osiągnąć założone cele środowiskowe gospodarowania wodami, w tym osiągnięcia, a patem - utrzymania dobrego stanu wód. Będzie to jednak wiązać się z kosztami, które poniosą wszyscy korzystający z wód. Dlatego też do pełnego wdrożenia planów konieczna jest ich akceptacja społeczna, stanowiąca wsparcie w realizacji założonych planów i powodująca większe zaangażowanie w ich opracowywanie i wdrożenie. Udział społeczny pozwala na wypracowanie długoterminowych i akceptowalnych rozwiązań związanych z planowaniem gospodarowania w dorzeczu, a to pozwala na uniknięcie ewentualnych konfliktów w czasie wdrażania planów.

Instytucje publiczne, w tym samorządy i prywatne przedsiębiorstwa, planujące na lata 2016-2030 inwestycje zagrażające osiągnięciu dobrego stanu wód, miały możliwość wpisania ich do projektu aPGW do 5 listopada ubiegłego roku. Należałoby sprawdzić, czy wpisano je do planów i czy podane dane zgadzają się z ujętymi w projekcie dokumentu. Dokumenty są dostępne m.in. na stronach internetowych regionalnych zarządów gospodarki wodnej, w przypadku Wisły - z siedzibami w Gdańsku, Warszawie i Krakowie. W przypadku pomyłki lub błędu należy wypełnić formularz uwag umieszczony na stronie KZGW: www.kzgw.gov.pl i wysłać go drogą elektroniczną albo listem z dopiskiem "Konsultacje społeczne aPGW w dorzeczu Wisły" (lub w innym dorzeczu) na adres: Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, Departament Planowania i Zasobów Wodnych, Wydział Planowania Gospodarowania Wodami, ul. Grzybowska 80/82, 00-844 Warszawa lub jednego z regionalnych zarządów gospodarki wodnej (adresy na stronie internetowej KZGW).

Jeżeli inwestor nie wiedział dotąd o konieczności wpisania planowanej inwestycji do aPGW, musi jak najszybciej sprawdzić, czy powinna być ona ujęta w konsultowanym dokumencie. Gdyby jej nie było w planach, to przez najbliższe sześć lat inwestor nie mógłby przystąpić do realizacji swojej inwestycji, a tym samym skorzystać ze wsparcia jej z funduszy Unii w perspektywie finansowej w latach 2014-2020. Inwestorzy, na podstawie przeprowadzonych ocen wpływu przedsięwzięć na stan wód, sami powinni podjąć decyzje o zgłaszaniu ich do aPGW. Dzięki zgłoszeniom inwestycje mają jeszcze szanse na przeanalizowanie i włącznie do aPGW.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki