Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyszłość walki z nowotworami to precyzyjna, indywidualna terapia

Redakcja
Zbigniew Kmieć
Zbigniew Kmieć
Z profesorem Zbigniewem Kmieciem, kierownikiem Zakładu Histologii Akademii Medycznej w Gdańsku, organizatorem Międzynarodowego Kongresu Histochemii i Cytochemii, rozmawia Dorota Abramowicz

Co może nam powiedzieć komórka?

Człowiek to wszechświat, a w jednej komórce , z której rozwija się cały organizm, jest zapisany szereg możliwości rozwoju tego wszechświata.

Konkretnie?

Dlaczego na przykład do dziś tak istotnym problemem medycyny pozostają choroby nowotworowe. Naukowców interesuje między innymi apoptoza, czyli zaprogramowana śmierć komórki. To takie zaplanowane samobójstwo, pozwalające na usuwanie starych lub nieprawidłowo funkcjonujących komórek. Wiele typów nowotworów ma podłoże w zaburzeniach mechanizmów regulujących apoptozę. Druga sprawa to komórki macierzyste. Część badaczy aktywnie zajmuje się izolowaniem komórek macierzystych z narządów i tkanek dorosłych osobników, inna grupa zajęła się próbą stworzenia z nich poza organizmem takich tkanek jak skóra, chrząstka, kość.

Chociażby ucha?

Podjęto taką próbę. W końcu ucho to chrząstka i skóra.

A rdzeń nerwowy? Tysiące ludzi sparaliżowanych, na wózkach inwalidzkich czekają, żebyście dali im nadzieję.

Tu również próbuje się wszczepiać komórki macierzyste do rdzenia nerwowego. Bardzo ciekawe informacje na ten temat przedstawią jutro i pojutrze w Gdańsku naukowcy z Chin, którzy przeprowadzają obiecujące doświadczenia na psach i szczurach.

Szkoda, że jeszcze nie na ludziach.

Oni są już blisko człowieka. Właściwie - bardzo blisko. W ciągu ostatnich 15 lat dokonał się olbrzymi postęp badań w tej dziedzinie.
Każde schorzenie ma początek w komórce?

Komórka w organizmie przypomina rodzinę w społeczeństwie. Jeśli jedna, dwie rodziny na milion będą źle funkcjonować, to społeczeństwo sobie jakoś poradzi. Jeśli o wiele więcej, może być kłopot. "Tropiciele komórek" wykorzystują najnowocześniejsze metody i narzędzia do obrazowania podstawowych zjawisk zachodzących w komórkach zdrowych i chorych, dokonują także oceny działania leków!

Mówi Pan o tym tak, jakby była to wielka przygoda, a nie żmudne ślęczenie nad mikroskopem.
Ależ to jest przygoda! Profesor Peter Friedl z Holandii, jeden z uczestników kongresu, zajmuje się wzajemnym oddziaływaniem między komórkami nowotworowymi a ich środowiskiem. Badając organizmy uśpionych zwierząt, obserwuje, jak komórki nowotworowe przeciskają się przez skórę!
I tak dochodzi do przerzutów?

Używamy określenia z pogranicza wojskowości - inwazyjność komórek nowotworowych należy zablokować, aby nie dopuścić do ich rozprzestrzeniania się w tkankach, czyli właśnie do przerzutów. Dzięki nowoczesnym technikom mikroskopowym możemy zobaczyć komórki nowotworowe w ruchu, poznać mechanizm przerzutowania, co pozwoli w przyszłości na ich efektywne leczenie.

Kiedy ludzkość upora się z epidemią nowotworów?

Każdy człowiek jest indywidualnym tworem. Nowotwór także nowotworowi nie jest równy. Jeden pacjent na przykład szybko reaguje na chemioterapię, inny - wcale. Przyszłość należy do specjalistów leczących dobrze zdiagnozowanych chorych w najbardziej efektywny dla nich sposób.
Mówi się, że wśród uczestników gdańskiego kongresu jest kilku przyszłych laureatów Nagrody Nobla.
Nie można tego wykluczyć. Na pewno są uznani na świecie naukowcy. Wśród nich także Polacy, jak chociażby profesor Mariusz Ratajczak, autor hipotezy wykazującej występowanie u ssaków (w tym u człowieka) komórek paraembrionalnych, zdolnych do odtwarzania innych narządów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki