Polecamy
  plus.dziennikbaltycki.pl

  Magazyn Rejsy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń
  Nasza szopa. Wiosna średniowiecza

  Nasza szopa. Wiosna średniowiecza

  Dariusz Szreter

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  To, co pan proponuje, to średniowiecze" - powtarzał kilka razy z niesmakiem Bronisław Komorowski pod adresem Andrzeja Dudy podczas telewizyjnych debat. Pewnie któryś ze spin doctorów przekonał go, że będzie to celny cios w kontrkandydata. Okazało się, że chybił.
  Nasza szopa. Wiosna średniowiecza
  Komorowski potraktował oczywiście średniowiecze metaforycznie, jako synonim ciemnoty, a przede wszystkim pryncypialnego stanowiska w kwestii stosowania metody in vitro. I tu też nie trafił.

  Do dziś pamiętam moje zaskoczenie, gdy w 1992 roku w katolickim Radiu Plus spotkałem moich rówieśników (wtedy nieco przed trzydziestką), wykształconych humanistów, którzy całkiem serio mówili o swojej tęsknocie za średniowieczem. - Wtedy wszystko było jasne: gdzie góra, gdzie dół, dobro, zło - tłumaczyli. - Nie to, co dziś, kiedy świat jest taki skomplikowany. Mnie akurat skomplikowanie świata zawsze kręciło i właśnie chęć jego zrozumienia zdecydowała, że zostałem dziennikarzem. Ale widać można inaczej.

  W każdym razie dzięki tamtemu doświadczeniu mniej mnie zdziwiło, kiedy nie tak dawno, po wielu latach przerwy, nawiązałem kontakt z moim kolegą ze studiów i znów usłyszałem tę śpiewkę. Kolega, w czasach studenckich miłośnik ciężkiego rocka, mocnego alkoholu i towarzystwa dziewcząt o niespiżowych zasadach, dziś jest profesorem filozofii i z wyżyn katedry gromi współczesną kulturę Zachodu, którą łaskaw był określić w jednym z artykułów jako "Karnawał na Tytaniku". Czemu karnawał, dalibóg nie wiem - katastrofa statku wydarzyła się tydzień po Wielkanocy. W każdym razie nasze czasy, trwoniące energię na wymyślanie coraz to nowych środków na wzdęcie (cytuję!), kolega przeciwstawił średniowieczu, które z pomocą ówczesnej techniki koncentrowało się na budowie wspaniałych katedr, wyrażających głęboką duchowość tych ludzi (znów cytat). To, że stojąc w tej katedrze, ludzie ci pachnęli zdecydowanie nie najładniej, jakoś uszło uwagi autora.

  Osobiście cenię sobie zarówno zabytki, jak i środki na wzdęcia, papier toaletowy i - jeśli trzeba - stoperan. Lecz wolę żyć w naszych czasach, nie tylko z powodu ich dostępności, ale także dlatego że jestem ciekaw, jak się to wszystko dalej potoczy. Nawet jeśli to ciekawość podszyta pewną dawką niepokoju. Od kilku dni jakby trochę większą.

  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo