Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy numer magazynu "Nasza Historia" już w kioskach!

MA
Był pisarzem, rzeźbiarzem i grafikiem. Także politykiem, który przyczynił się do pojednania polsko-niemieckiego. W czerwcowym numerze „Naszej Historii” wspominamy Güntera Grassa.

W związku ze śmiercią noblisty, który odszedł 13 kwietnia, w ostatnim czasie napisano o nim niemało. W miesięczniku kreślimy jednak sylwetkę pisarza znaną tylko nielicznym. Andrzej Mestwin Fac snuje opowieść o przyjaźni Grassa z jego ojcem, gdańskim literatem Bolesławem Antonim Facem, zaś Maciej Kraiński zdradza kulisy Teatru Gotowania według Güntera Grassa, czyli niezwykłego projektu, dzięki któremu poznaliśmy kulinarne dziedzictwo dawnego Gdańska, Pomorza i Prus Wschodnich.

Wśród pozostałych artykułów na uwagę zasługuje tekst poświęcony Leonardowi Pietraszakowi. Autorka, Jolanta Zielazna, przypomina w nim, że filmowy pułkownik Dowgird z „Czarnych Chmur” i bankier Gustaw Kramer z „Vabanku” ma korzenie bydgoskie i chociaż dzisiaj mieszka z dala od rodzinnego miasta, to chętnie do niego wraca i dobrze się tu czuje.

Jako że czerwiec to początek wypraw wakacyjnych, Piotr Niemkiewicz zachęca do odwiedzin Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku, Iwona Joć opowiada o wielkim spływie kajakowym do Gdańska i Gdyni z 1934 r., zaś Piotr Piesik zdradza tajemnice letniej rezydencji wielkim mistrzów krzyżackich w Sztumie. W tamtejszym zamku dzieją się podobno rzeczy dziwne. Jakie?

Zachęcamy do lektury!

Nowy numer magazynu 'NASZA HISTORIA" w kioskach, salonach prasowych i na prasa24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki