Chojnice. Najbardziej wypasiony szalet w regionie coraz...

  Chojnice. Najbardziej wypasiony szalet w regionie coraz częściej się psuje

  Piotr Furtak

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Chojnice. Najbardziej wypasiony szalet w regionie coraz częściej się psuje
  1/2
  przejdź do galerii

  ©fot. P. Furtak

  Nowoczesny szalet, wart ponad 300 tysięcy złotych, budził podziw. Wrażenie robiło podgrzewane wnętrze oraz to, że toaleta miała funkcję samoczyszczenia. Niestety pojawiły się problemy.
  Tuż po otwarciu jednego z najnowocześniejszych szaletów w Polsce (w samym centrum Chojnic, tuż przy stadionie Chojniczanki) urzędnicy przeprowadzali nawet ankiety, pytając o satysfakcję użytkowników. Lata jednak mijały, przybytek był dość mocno eksploatowany, skończyła się gwarancja i zaczęły się problemy.

  Toaleta od samego początku miewała awarie, zdarzało się, że otwierała się samoczynnie w trakcie wizyty użytkownika, w ostatnim czasie awarii jest jednak jakby więcej, a ich usuwanie jest dość problematyczne.


  - Jeśli nasza toaleta jest określana jako toaletowy mercedes, to podobnie jak kilkuletni samochód ma prawo się psuć - mówi Jarosław Rekowski, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska chojnickiego Urzędu Miejskiego. - Co dwa miesiące, gdy opróżniana jest kasetka z pieniędzmi, wyciągamy z niej około 1,5 tys. złotych. Oznacza to, że miesięcznie z toalety korzysta około 750 osób. Każde urządzenie techniczne ma prawo się zepsuć, w tym przypadku sprawa jest dość skomplikowana, gdyż większość części trzeba sprowadzać z Włoch.

  Rekowski nie był w stanie podać nam na bieżąco kwoty ubiegłorocznego utrzymania najbardziej wypasionego szaletu w mieście. Na pewno trzeba do niego dokładać i to sporo. W 2010 r. utrzymanie toalety przy Mickiewicza kosztowało ponad 19 tys. złotych, podczas gdy "dochód" wyciągnięty z wrzutni wyniósł niespełna 8 tys. złotych.

  - Wartością wrzutową jest złotówka - mówi Jarosław Rekowski. - Tej stawki nie możemy podnieść, bo Chojnice to nie Kołobrzeg czy Sopot. Według mnie, średnia 25 wejść dziennie to bardzo przyzwoity wynik.
  Gdy w Chojnicach ustawiano toaletę, należała do najnowocześniejszych urządzeń w Polsce. Później, przy okazji Euro 2012 podobne przybytki powstawały w miastach gospodarzach mistrzostw.

  CZYTAJ TEŻ:
  Chojnice: Cud szalet przegrał z nocnym mrozem


  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  trzeba było kupic polskie

  Przemo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Kupiliby polski kibelek to byłby pewnie solidniejszy i mniej awaryjny niż ten mercedes z zagranicy. W Gdańsku są ładne, albo te w Mielnie też dają rade, bo byłem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo