70 lat "Dziennika Bałtyckiego". Pisaliśmy w 1976 r. 150...

  70 lat "Dziennika Bałtyckiego". Pisaliśmy w 1976 r. 150 statków z zakładu "C"

  red.

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  70 lat "Dziennika Bałtyckiego". Pisaliśmy w 1976 r. 150 statków z zakładu "C"
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Archiwum

  Załoga Zakładu Budowy Trawlerów "C" Stoczni Gdańskiej im. Lenina przygotowuje do wodowania 150 jednostkę zbudowaną na pochylni bocznej C-1. Pierwszym statkiem, który spłynął z niej prawie 20 lat temu, był trawler st. Zielonodolsk: nazwę nadała mu pracownica stoczni Cecylia Blum.
  Obecny zakład był wtedy dopiero zalążkiem ośrodka budowy statków rybackich o małym tonażu, zwanym wydziałem K-4. Powstał na niewykorzystanych poprzednio terenach wyspy Ostrów i rozpoczął realizacje dużego zamówienia ulokowanego w latach 1954-55 w Stoczni Gdańskiej przez odbiorcę ZSRR na dostawę trawlerów parowych o nośności 500 ton.
  Z wyposażenia tego ośrodka na przypomnienie zasługuje oryginalne urządzenie spustowe na rolkach o konstrukcji stalowej do wodowania bocznego statków.

  W ślad za pierwszym typem - trawlerem przeznaczonym do połowu ryb i jej przetwórstwa, stoczniowcy gdańscy z K-4 budowali następne, stosując szeroko postęp techniczny w konstrukcji o technologii tworzonych jednostek. W sumie zbudowali oni 150 jednostek sześciu typów.

  "Dziennik Bałtycki", 1976 r.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo