Gdańsk. Wręczono nagrody dla pomorskich muzealników...

  Gdańsk. Wręczono nagrody dla pomorskich muzealników [ZDJĘCIA]

  Marek Adamkowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Gdańsk. Wręczono nagrody dla pomorskich muzealników [ZDJĘCIA]
  1/7
  przejdź do galerii

  ©Marek Adamkowicz

  Pomorskie Nagrody Muzealne wręczono po raz pierwszy w Gdańsku. Przyznał je Oddział Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich wraz z samorządem województwa pomorskiego. Uroczystość odbyła się 20 maja w Domu Uphagena.
  - Celem konkursu jest uhonorowanie pracowników muzeów pomorskich lub osób współpracujących z tymi instytucjami za szczególne dokonania na polu muzealnictwa w poprzednim roku - wyjaśnia Janusz Trupinda, prezes OP SMP. - Rokrocznie nagrodzone będą trzy osoby, które wyróżniły się realizacją udanego projektu, swoją postawą i zaangażowaniem, oraz jedna instytucja, za najciekawszy projekt, która otrzyma wyróżnienie honorowe.

  W tym roku przyznaną przez kapitułę konkursową nagrodę otrzymali Jacek Friedrich z Muzeum Miasta Gdyni za wystawę "Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym", Agnieszka Krzysiak i Bogumiła Tesmer z muzeum w Lęborku za "Skarby z Czarnówka", czyli wystawę i publikację "Okruch złota w popiele ogniska... Starożytne nekropole w Czarnówku i ich tajemnice" oraz Tomasz Bednarz z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku za nowatorskie badania archeologiczne wraków z Zatoki Gdańskiej z zastosowaniem fotogrametrycznej dokumentacji 3D. Nagrodę honorową przyznano Muzeum Archeologicznemu w Gdańsku.

  W tym przypadku jest to wyraz uznania za prace w XIII-wiecznej piwnicy romańskiej, którą nie tylko uratowano przed dewastacją, ale też zagospodarowano na cele ekspozycyjne. Piwnica, wraz z wystawą w pobliskiej hali targowej, prezentującą fundamenty romańskiego kościoła św. Mikołaja i znaleziska z wykopalisk, tworzy unikatowy kompleks historyczny.

  Nagrodzone projekty wybrano z 23 zgłoszonych na konkurs. Dają one pewien ogląd stanu muzealnictwa w regionie, który mimo wszystkich problemów trapiących tę sferę nauki i kultury - napawa pewnym optymizmem. Widać bowiem, że są projekty, którymi możemy się szczycić w kraju.

  Przykładem może być zakwalifikowanie projektu zagospodarowania piwnic romańskich do finału plebiscytu Muzeum Historii Polski na Wydarzenie Historyczne Roku czy nominowanie zespołu archeologów Narodowego Muzeum Morskiego do prestiżowej nagrody Travelery National Geographic w kategorii nauka.


  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo