Polecamy
  plus.dziennikbaltycki.pl

  Magazyn Rejsy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń
  Pierwsi nad Bałtykiem

  Pierwsi nad Bałtykiem

  Płk rez. Wasyl Szparyk

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Od momentu zakończenia II wojny światowej - dnia znanego jako Dzień Zwycięstwa - dzieli nas już 70 lat. W pamięci powracają wydarzenia frontowe z marca 1945 roku, których byłem bezpośrednim uczestnikiem, mimo swoich 20 lat. Spośród toczonych wtedy walk i zdarzeń wyłania mi się wyraźnie moment dotarcia radzieckich wojsk do wybrzeża Bałtyku w okolicach Köslina - obecnego Koszalina. Wydarzenie to nie utrwaliłoby się aż tak w pamięci, gdyby nie fakt, że było ono fałszowane.
  Jako świadek wydarzeń sprzed 70 lat muszę poinformować, że pełniłem służbę wojskową w 1. Artyleryjskiej Dywizji Przełomu Rezerwy Głównego Dowództwa, która wspierała 3. Gwardyjski Korpus Pancerny podczas uderzenia pancernego w kierunku Bałtyku. Mimo rygorystycznych zakazów prowadziłem dzienniczek wydarzeń.

  Ponadto tak się złożyło, że po wojnie znalazłem się we wspomnianym korpusie wojsk pancernych w okresie, kiedy stacjonował on w miejscowości Neuhammer (obecnie, chyba, Świętoszów). Przez kolejne cztery lata pełniłem służbę wojskową, tym razem w sztabie korpusu i miałem możliwości, aby poukładać informacje i lepiej się zorientować w szlaku bojowym tego zgrupowania.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo