28.10.2016
  Piątek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Dramaturg Ingmar Villqist dyrektorem Teatru Miejskiego

  Dramaturg Ingmar Villqist dyrektorem Teatru Miejskiego

  Jarosław Zalesiński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Formalnościom stanie się zadość w najbliższy wtorek, ale można już uznać za przesądzone, że kolejnym dyrektorem gdyńskiego Teatru Miejskiego zostanie Ingmar Villqist, znany polski dramaturg.
  Przed weekendem do gdyńskiego Urzędu Miasta dotarła informacja, że kandydatura Villqista została zaakceptowana przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. Ostatnia formalność, przed decyzją zarządu miasta, to pozytywna opinia działających w teatrze związków zawodowych.

  - My swoją opinię przedstawiliśmy już w piątek - wyjaśnia Małgorzata Talarczyk, aktorka gdyńskiego teatru, przewodnicząca gdańskiego oddziału Związku Artystów Scen Polskich. - Z tego, co mi wiadomo, pozostałe organizacje związkowe również.

  Opinia ZASP jest oczywiście pozytywna. Nie mogło być ina-czej, skoro Villqist miał już wcześniej poparcie związku w dodatkowym konkursie, zorganizowanym przez Urząd Miasta. Dogrywka okazała się potrzebna, gdy nie został rozstrzygnięty konkurs na stanowisko dyrektora, ogłoszony przez Urząd Miasta w maju. Stanął do niego m.in. dotychczasowy szef gdyńskiej sceny, Jacek Bunsch.

  Ale Bunsch, mimo wiele zasług dla teatru, przepadł, bo nie zapewnił sobie poparcia reprezentantów zespołu w konkursowej komisji. Po tym, jak konkurs zakończył się fiaskiem, władze miasta zwróciły się do ZASP z prośbą o wskazanie innych kandydatur. Wytypowany przez aktorów znany reżyser Piotr Kruszczyński miał inne plany. Aktorka Małgorzata Wójcik wydawała się mieć zbyt słabe referencje. Trzecim rekomendowanym był Ingmar Villqist.

  Dramaturg jest nieźle znany trójmiejskiej publiczności z kilku realizacji. W maju 2007 roku wyreżyserował w gdyńskim teatrze własną sztukę "Kompozycja w słońcu". W teatrze Wybrzeże, w którym pracował na etacie reżysera, przygotował własne "Preparaty" w 2001 roku, "Sprawę miasta Ellmitt" w 2003 roku i "Helmucika" w 2004.

  Decyzja zarządu ma zapaść we wtorek. Swoją funkcję Villqist miałby objąć już od 1 września. - Każdy z kandydatów w drugim konkursie podpisał zobowiązanie, że jeśli wygra - swoje inne obowiązki podporządkuje nowej funkcji - uspokaja Joanna Grajter, rzecznik Urzędu Miasta.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo