Ustka. Po raz pierwszy w mundurze uczcili zwycięstwo...

  Ustka. Po raz pierwszy w mundurze uczcili zwycięstwo [ZDJĘCIA]

  red/mat. prasowe

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Ustka. Po raz pierwszy w mundurze uczcili zwycięstwo [ZDJĘCIA]
  1/11
  przejdź do galerii
  448 ochotników rozpoczęło służbę przygotowawczą. To największa grupa elewów w historii tej formy szkolenia w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej im. wiceadmirała Józefa Unruga na potrzeby korpusu szeregowych. Ich przybycie zbiegło się z 70. rocznicą zakończenia II wojny światowej.
  W bieżącym tygodniu, 5 i 6 maja, 448 ochotników-elewów służby przygotowawczej (w tym 87 kobiet) z całej Polski rozpoczęło czteromiesięczne szkolenie, przygotowujące do pełnienia służby w Narodowych Siłach Rezerwowych lub w korpusie szeregowych zawodowych. Ten największy nabór ochotników w historii służby przygotowawczej w CSMW spędzi najbliższe cztery miesiące na intensywnym szkoleniu pod okiem doświadczonej kadry dowódczej i instruktorskiej. W piątek, 8 maja, komendant CSMW kmdr Robert Kozacki wręczył na uroczystym apelu broń wybranym elewom oraz nawiązał do 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

  - W dzisiejszym dniu wyrażamy najgłębszy szacunek i wdzięczność tym wszystkim, których ofiara życia, krwi i wojennych cierpień doprowadziła w maju 1945 roku do klęski hitlerowskich Niemiec i ich sojuszników. Wśród nich są Polscy Marynarze, którzy walcząc w kampanii wrześniowej, w norweskich fiordach, na Atlantyku, Morzu Barentsa, Morzu Północnym, Morzu Śródziemnym oraz w kanale La Manche nie opuścili przed wrogiem wojennej bandery, a pokłady okrętów stanowiły jedyne, niepodległe terytorium Rzeczypospolitej – podkreślił komendant.

  Zgodnie z ceremoniałem został również odczytany apel pamięci, w którym przywołano pamięć o polskich bohaterach II wojny światowej, ze szczególnym podkreśleniem osób związanych Marynarka Wojenną: wiceadmirałem Józefem Unrugiem, kmdr. por. Franciszkiem Dąbrowskim, płk. Stanisławem Dąbkiem oraz załogami okrętów, które zginęły w czasie kampanii bojowych. W uroczystości wzięli udział żołnierze jednostek garnizonu Ustka oraz młodzież ze słupskich i usteckich szkół, która w ramach dnia otwartych koszar zwiedziła obiekty szkoleniowe.

  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo