Kina przy Długiej do wyburzenia. Nieruchomość przejmuje...

  Kina przy Długiej do wyburzenia. Nieruchomość przejmuje inwestor [ZDJĘCIA]

  Ewelina Oleksy

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Kina przy Długiej do wyburzenia. Nieruchomość przejmuje inwestor [ZDJĘCIA]
  1/15

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Archiwum DB

  Kina Neptun, Kameralne i Helikon, miejsca kultowe i jeden z symboli ul. Długiej znikną z kulturalnej mapy Gdańska. Właściciel kamienicy, w której się mieszczą już zapowiada, rozpoczęcie w tym miejscu inwestycji.
  Jak informuje Katarzyna Mituła, Grupa Capital Park, jest właścicielem kompleksu kilku kamienic, nie tylko tych, w których obecnie znajdują się kina.

  - Planowana przebudowa nieruchomości obejmuje m.in. prace konserwatorskie podnoszące estetykę elewacji, wymienione zostaną elementy zdegradowane i wyeksponowana zostanie wartość architektoniczna samych kamienic. Planowana inwestycja będzie miała charakter wielofunkcyjny - wszelkie informacje nt.
  przyszłych funkcji, w tym również funkcji kinowej, kompleksu obiektów a także zakres prac związanych z realizacja projektu zostaną szczegółowo przedstawione w czasie konferencji prasowej- wskazuje Mituła.

  Wniosek o pozwolenie na budowę obiektu biurowo-usługowego w miejscu obecnych kin wpłynął do gdańskiego magistratu już w 2011 roku. Pozwolenie na budowę (tzw. decyzja ostateczna) wydane zostało 25 sierpnia 2011 roku.

  Jak udało nam się jednak dowiedzieć, sytuacja zmieniła się w lutym tego roku, bo do urzędu wpłynął wniosek o wydanie nowego pozwolenia: na obiekt hotelowo-usługowy. Inwestor niewątpliwie planuje więc utworzyć w miejscu kin hotel. Zważając na miejsce konferencji prasowej na temat inwestycji, może chodzić o sieć Hilton. Nic jednak nie jest jeszcze w tej sprawie przesądzone.

  58 lat temu otwarto kino Leningrad w Gdańsku. Wkrótce będzie tam centrum biurowo-handlowe


  -27 marca 2015 roku zostało wydane przez Wydział Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków pozwolenie zamienne na taką przebudowę. Nie jest ono jednak ostateczne, bo wpłynęło do nas odwołanie od tej decyzji od jednej ze wspólnot mieszkaniowych sąsiadujących z nieruchomością. W związku z tym, w przyszłym tygodniu przekażemy dokumentację do wojewody, który to odwołanie rozpatrzy- informuje Dariusz Wołodźko z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

  Władze Gdańska ze sprzedażą siedziby kin nie miały nic wspólnego. I jak podkreślają będzie im tego miejsca brakowało.

  - Zawsze ściska w dołku jak znika coś, co jest, było ważnym elementem naszej młodości. Kino Leningrad było jak na czasy PRL kinem nowoczesnym, ale też ważnym. Tu się chodziło. A więc żal, po prostu żal. Ale ten zespół kin nigdy nie był własnością miasta, był "marszałkowski". A więc to ani nasza wina, ani zasługa, że zniknie. Chociaż niekoniecznie zniknie - w pamięci zostanie na zawsze- komentuje Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Pawła Adamowicza.

  Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, podpisana w 2005 r. umowa w sprawie sprzedaży udziałów spółki Neptun Film Sp. z o.o., w skład której wchodziła m.in. nieruchomość przy ul. Długiej w Gdańsku, opiewała na kwotę 23, 5 mln zł.

  - Nie posiadamy informacji, jakie plany ma właściciel tej nieruchomości, lecz każda rewitalizacja budynków zwiększa atrakcyjność tej części Gdańska, stąd też wydaje się, że ma szansę na ożywienie tego ważnego na mapie miasta miejsca- mówi teraz Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.

  ewelina.oleksy@polskapress.pl


  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

   

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   podwórko

   greg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   może wreszcie zagospodarują podwórko od lektykarskiej. Jedno wielkie szambo pomiędzy Piwną i Długą - to jakoś nikomu nie przeszkadza. Przynajmniej czysto i porządnie będzie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kino to kino tylko wlaciciel sie liczy w Bulu

   Biznes is biznes (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   POWSTANIE KOLEJNE ŻYDOWSKIE MULTIKINO

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SZKODA

   Janusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Szkoda,ze nie pielegnuje sie przeszlosci Miasta:-( Deweloper przyjedzie,zrobi i pojdze a miasto ma znowu jeden problem z glowy. Co za smutny obraz polskiej rzeczywistosci. Pozdrawiam

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kino leningrad

   kinomanka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   w tym kinie czyli dawnym leningradzie ogladalam moje pierwsze gwiezdne wojny.Lezka sie kreci.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   napiszcie jak komunistyczne kino trafiło do styropianowej spolko z o.o.

   styropian (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   przekształacał pewnie niejaki lewandowski

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kiedy byłem mały to pobyt w tym kinie był dla mnie wielkim przeżyciem

   patriota (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Szkoda tego miejsca:(

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cwaniacy i przekreciarze degraduja Gdansk

   Krol KiK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

   Mieszkancy staja sie zbednym elementem Gdanska. Odbiera sie pamiec i dobre wspomnienia zwiazane z kultowymi miejscami. Nowobogacka dzicz ze sloma w butach zamieni patrycjuszowskie kamienice w...rozwiń całość

   Mieszkancy staja sie zbednym elementem Gdanska. Odbiera sie pamiec i dobre wspomnienia zwiazane z kultowymi miejscami. Nowobogacka dzicz ze sloma w butach zamieni patrycjuszowskie kamienice w plastikowe monstra z ze szklana tandeta zamiast scian. W srodku znowu biura, hotele, banki, Cocomy i inny syf, ktory wykluczy mieszkancow z miejsc dotad ogolnie dostepnych.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   qw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

   Co następna Biedronka powstanie ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo