Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finał Europejskiego Tygodnia Młodzieży w Gdańsku [ZDJĘCIA]

Kazimierz Netka
W 33 krajach trwa organizowany już po raz siódmy, Europejski Tydzień Młodzieży (ETM). Zakończy się on 10 maja, w niedzielę. W Gdańsku, we wtorek, 5 maja, odbył się finał polskiego ETM.

W 33 krajach naszego kontynentu trwa organizowany już po raz siódmy, Europejski Tydzień Młodzieży (ETM). Zakończy się on 10 maja, w niedzielę. W Gdańsku, we wtorek, 5 maja, odbył się finał polskiego ETM. Jego zwieńczeniem stało się Ogólnopolskie Forum Młodzieży, pt. „jEsTeM aktywny” - z udziałem zagranicznych gości. Kilkuset młodych ludzi dyskutowało z politykami, ekspertami z zakresu rynku pracy, osobami mającymi doświadczenie w dziedzinie realizacji projektów społecznych oraz przedstawicielami świata biznesu. Temat dysput dotyczył rozwijania potencjału młodych osób i wzmacniania ich pozycji na rynku pracy.

W inauguracji debaty, która otworzył Mirosław Marczewski – dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ , uczestniczyli m.in.: Katarzyna Hall - posłanka, była minister edukacji narodowej; Rafał Rudnicki - reprezentant Komisji Europejskiej Przedstawicielstwo w Polsce; Hanna Zych-Cisoń – wicemarszałek województwa pomorskiego; Elżbieta Wasilenko - pomorski kurator oświaty; Piotr Kowalczuk - zastępca prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki społecznej; Tomasz Bratek - zastępca dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, dyrektor Programu Erasmus+ ; Mateusz Jeżowski - Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji; Adam Niemkiewicz - prezes zarządu Stowarzyszenia Morena. Gpspodarzem debaty było miasto Gdańsk.

Ogólnopolskie Forum Młodzieży „jEsTeM aktywny – zawodowo i społecznie” stało się głównym wydarzeniem ETM w naszym kraju. Zorganizowali je reprezentanci Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Stowarzyszenie Morena w Gdańsku. Debata była okazją do prezentacji poglądów na temat polityki młodzieżowej na szczeblu krajowym, a także do aktywnego promowania uczestnictwa młodzieży w życiu zawodowym i społecznym.

Ogólnopolskie Forum składało się z trzech części: spotkania informacyjne nt. programu Erasmus+; targów dobrych praktyk; debaty. Były to trzy równolegle prowadzone spotkania na temat m.in. możliwości ubiegania się o dofinansowanie w programie Erasmus+.

Spotkania informacyjne dotyczyły: programu Erasmus+ Młodzież oraz sieci informacyjnej Eurodesk; programu Erasmus+ Edukacja szkolna oraz programu eTwinning; programu Erasmus+ Kształcenie i szkolenia zawodowe oraz inicjatywy Europass.

Udział w targach dobrych praktyk to świetna okazja do nawiązania kontaktów z doświadczonymi organizacjami oraz instytucjami poszukującymi partnerów. Uczestniczyło w tych targach kilkadziesiąt organizacji, pokazujących swoje projekty oraz ich rezultaty. Poznać można było rezultaty projektów zrealizowanych w ramach edukacji szkolnej, zawodowej i pozaformalnej w latach 2012 - 2014 w Polsce; dowiedzieć się jak działa sieć informacji młodzieżowej – Eurodesk; uzyskać wiadomości na temat dokonań ambasadorów dialogu usystematyzowanego.

Głównym tematem debaty był rozwój potencjału młodych ludzi i zwiększenie ich szans życiowych, a także sposoby na zachęcenie ich do aktywnego uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym. Omówiono możliwości i ograniczeń młodych ludzi w realizacji ich planów zawodowych oraz aktywności społecznej. Głos zabierali eksperci rynku pracy, działacze społeczni, przedsiębiorcy i politycy – mający wpływ na sytuację młodzieży na rynku pracy i na rozwój polityki młodzieżowej. Rezultatem tej wymiany poglądów będą rekomendacje. W przyszłości pomogą one wyznaczyć kierunki rozwoju polityki młodzieżowej. Zainspirują młodych ludzi do tego, aby podejmowali działania, które ułatwią im odnalezienie się na rynku pracy, także za granicą. Pomocne w tym mogą być Krajowe Ramy Kwalifikacji oraz Krajowy Rejestr Kwalifikacji, co ma olbrzymie znaczenie dla uczenia się przez całe życie i dokumentowania swej wiedzy zdobywanej w toku ustawicznego kształcenia się. Niestety, ustawa o zintegrowanym systemie kwalifikacji, mająca te sprawy uregulować, najprawdopodobniej nie zostanie uchwalona w tej kadencji naszego parlamentu.

Tymczasem, młodzież naprawdę ma się czym pochwalić. Zwłaszcza pomorska. Stowarzyszenie Morena z Gdańska stworzyło największą w Europie regionalną sieć informacji Eurodesk Pomorze - blisko 30 punktów lokalnych we wszystkich powiatach woj. pomorskiego. W środę, 6 maja, reprezentanci młodzieży województwa pomorskiego odbiorą w Komisji Europejskiej nagrodę za projekt: „Polityka młodzieżowa – przegląd okresowy”, zgłoszony na konkurs „Inspire practice projects”, a zrealizowany przez Stowarzyszenie Kreatywnej Edukacji z Gdańska.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki