Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody zakończenia II wojny światowej szansą na dialog z Rosją

Marek Adamkowicz
Tomasz Bołt/ Archiwum
6 maja w Gdańsku rozpoczną się rocznicowe obchody zakończenia II wojny światowej. Podczas uroczystości spotkają się przywódcy państw oraz historycy z różnych stron świata.

Dziedzictwo II wojny światowej z perspektywy 70 lat - to temat konferencji, od której w środę 6 maja rozpoczną się obchody rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. W Europejskim Centrum Solidarności spotkają się przywódcy państw europejskich oraz historycy z Europy, Stanów Zjednoczonych i Izraela, aby dyskutować o konsekwencjach wydarzeń z 1945 r.

- Istnieją rozbieżności dotyczące oceny różnych aspektów wojny, dlatego tak ważne jest skonfrontowanie poszczególnych stanowisk - mówi dr Janusz Marszalec, historyk, a zarazem wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. - Na uwagę zasługuje obecność gości z Rosji, gdzie ocena przeszłości jest bodaj najbardziej odległa od naszej. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy rezygnować z dialogu. Przeciwnie. Każda okazja jest dobra, żeby pokazać nasze stanowisko i przekonywać do naszych racji.

Niestety, spory odnośnie przeszłości nie ograniczają się do historyków polskich i rosyjskich. Problemy, aczkolwiek nieco innego rodzaju, dotyczą także Zachodu. Potwierdzeniem są niedawne skandale z wypowiedzią szefa amerykańskiego FBI czy ukazującymi się w mediach zachodnich wzmiankami o "polskich obozach koncentracyjnych".

Skąd bierze się takie zafałszowywanie historii, zapewne będą próbowali wyjaśnić naukowcy biorący udział w dyskusjach panelowych. W pierwszej, poświęconej kształtowaniu pamięci o II wojnie światowej w muzeach historycznych, mają wziąć udział: Norman Davies, Margot Blank, Aleksander Nikonow, Élie Barnavi. Stronę polską będzie reprezentował Paweł Machcewicz, dyrektor MIIWŚ.

O ile 6 maja wstęp na konferencję będzie wolny, o tyle następnego dnia obrady będą miały charakter zamknięty. Udział w niej będą mogli wziąć tylko zaproszeni goście. Natomiast po zakończeniu konferencji do historyków do debaty dołączą przywódcy europejscy, którzy przybędą do Gdańska na zaproszenie Bronisława Komorowskiego, by wziąć udział w obchodach zakończenia wojny na Westerplatte. Ubiegający się o reelekcję prezydent RP będzie przewodniczyć dyskusji, której tematem jest integracja europejska jako lekcja wyciągnięta z II wojny światowej.

Dopełnieniem rocznicowych obchodów będą uroczystości, które w piątek, 8 maja, o godz. 12 rozpoczną się przy pomniku Tym, co za polskość Gdańska przy Podwalu Staromiejskim. Udział w nich wezmą kombatanci, a także przedstawiciele władz samorządowych, Instytutu Pamięci Narodowej oraz wojska. Tam też można do 15 czerwca oglądać wystawę plenerową "Gdańsk 1945. Pierwsze dni wolności", którą przygotowało Towarzystwo Przyjaciół Gdańska.

Więcej na temat obchodów przeczytasz w poniedziałkowym (4.05.2015r.) papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo kupując e-wydanie gazety.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki