Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz bliżej do szybkiego internetu na Lubelszczyźnie

Redakcja
Coraz bliżej do szybkiego internetu na Lubelszczyźnie
Coraz bliżej do szybkiego internetu na Lubelszczyźnie
2908 km sieci szerokopasmowej połączy ze światem 189 lubelskich gmin. Do wybudowania pozostało 50 km, gotowych jest już 298 węzłów dystrybucyjnych i 14 szkieletowych. Prace potrwają jeszcze do końca maja.

Budowa sieci szybkiego internetu na Lubelszczyźnie na ostatniej prostej. Efektem prac będzie objęcie nim ponad 92 proc. mieszkańców regionu. Za projekt „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo lubelskie” odpowiada Urząd Marszałkowski. – Następnym etapem będzie uzbrojenie sieci przez operatora i udostępnienie sygnału mieszkańcom – mówi Sławomir Sosnowski, Marszałek Województwa Lubelskiego.

Przy inwestycji zadbano o przyszłe bezpieczeństwo instalacji. - Systemy alarmowe informują np. o zmianie temperatury urządzeń, wilgotności pokoi, a nawet o niedomkniętych drzwiach w szafach z serwerami – informuje Aleksander Kapica, dyrektor firmy Semico, która odpowiada za zabezpieczenia sieci. – Jeśli jeden z kabli zostanie przecięty to sygnał popłynie inną drogą – dodaje.

30 najważniejszych obiektów jest stale monitorowanych przez kamery. Nagrania są transmitowane na żywo i wyświetlane w Centrum Zarządzania Siecią Szerokopasmową w Lublinie. Obiekt znajduje się w Lublinie. Znajduje się w nim klimatyzowana serwerownia z własnym agregatem prądotwórczym na wypadek awarii.

Urząd Marszałkowski już wybrał operatora sieci. Zostanie nim firma Glenbrook Investments z Warszawy. Umowa zostanie podpisana po zakończeniu kontroli przetargu przez Urzędu Zamówień Publicznych. Po 1 listopada, kiedy to firma „wprowadzi” się na Lubelszczyznę, zaczną się rozmowy z „operatorami ostatniej mili”, którzy będą doprowadzać sygnał do domów użytkowników
- Mamy ponad stu zainteresowanych operatorów – przyznaje kierownik projektu Anna Pawlak z Urzędu Marszałkowskiego. Przedstawiciele firm telekomunikacyjnych będą zapraszani do współpracy i rozbudowywania sieci w oparciu o środki unijne.

Budowa sieci szerokopasmowej pochłonęła 385 mln zł. To największy tego typu projekt w Polsce Wschodniej i drugi w całym kraju. Zdaniem marszałka inwestycja przełoży się na wzrost gospodarczy regionu, bo łatwiej będzie ściągnąć zagraniczne inwestycje i rozwijać rynek usług. – Wszyscy z dowolnego miejsca na świecie będą mieli dostęp do informacji o tym co się dzieje na Lubelszczyźnie – podkreśla Sławomir Sosnowski.

Do końca sierpnia potrwają bezpłatne szkolenia i konsultacje z mieszkańcami województwa. Do tej pory w obsłudze internetu przeszkolono 1412 mieszkańców regionu.
 

Piotr Nowak

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski