W Swarzewie potrzebna jest plaża

  W Swarzewie potrzebna jest plaża

  Krzysztof Miśdzioł

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Wieś nad Zatoką Pucką w gminie Puck znika z komunikatów sanepidu dotyczących organizowania kąpielisk. Bo choć miejsce jest bardzo atrakcyjne i woda czysta... nie ma żadnej plaży.
  - Przeprowadzamy badania czystości tam, gdzie rzeczywiście komuś zależy na utworzeniu kąpielisk - wyjaśnia Bożena Śliwicka, zastępca powiatowego inspektora sanitarnego w Pucku. - W Swarzewie tego nie widać.

  Swarzewo leży niespełna trzy kilometry od nadmorskiego Władysławowa, które przez cały sezon jest wprost oblegane przez wczasowiczów. Wieś słynie z sanktuarium Maryjnego, kilka lat temu zbudowano tu także przystań żeglarską będącą częścią tzw. pierścienia Zatoki Gdańskiej.

  Jest wypożyczalnia sprzętu pływającego, kemping, hotel, wiele prywatnych kwater i nawet punkt informacji turystycznej. Tylko nie ma gdzie plażować i kąpać się.
  To, że woda jest tu czysta, wiemy z poprzednich badań sanepidu, robionych zresztą m.in. na zlecenie gminy Puck.

  - To wynikało z naszych zobowiązań wobec instytucji, które dofinansowały nasze inwestycje w zakresie ochrony środowiska - tłumaczy wójt gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk. - Musieliśmy wykazać, że np. dzięki budowie kanalizacji poprawiła się czystość wody w Zatoce Puckiej.

  Zdaniem samorządowca, na plażę w Swarzewie utworzoną przez gminę, szanse są nikłe. Przede wszystkim dlatego, że tereny nad samą zatoką są prywatne, w większości ogrodzone. Nawet rozległa łąka przylegająca do przystani żeglarskiej nie należy do gminy.

  - Samorząd ze swojej strony zrobił wszystko, aby woda w Swarzewie była zdatna do kąpieli. Z tego się wywiązaliśmy. Jedyną szansę na powstanie plaży widzę w inicjatywie samych mieszkańców - uważa Puszkarczuk. - Gdyby właściciele nadzatokowych posesji zebrali się i wydzielili na swoich terenach odpowiednie miejsce, mogliby liczyć na wsparcie gminy.

  - Przecież to może być nawet kąpielisko płatne, bo wiadomo, że utrzymanie takiego miejsca kosztuje. A może przy okazji okaże się, że taka inwestycja to zupełnie niezły biznes dla swarzewian...

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo