Lekarz z zarzutami w kolejnej aferze korupcyjnej w PORD

  Lekarz z zarzutami w kolejnej aferze korupcyjnej w PORD

  wie

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nowa afera PORD, w której zarzuty usłyszał właśnie lekarz nie ma związku ze sprawą z 2009 r.

  Nowa afera PORD, w której zarzuty usłyszał właśnie lekarz nie ma związku ze sprawą z 2009 r. ©Archiwum DB

  Do ośmiu lat więzienia może grozić lekarzowi, który usłyszał zarzut wystawienia kilkudziesięciu „lewych” wyników badań kandydatów na kierowców. To kolejna osoba z zarzutami w sprawie nowej afery korupcyjnej w Pomorskim Ośrodku Ruchu Drogowego.
  Nowa afera PORD, w której zarzuty usłyszał właśnie lekarz nie ma związku ze sprawą z 2009 r.

  Nowa afera PORD, w której zarzuty usłyszał właśnie lekarz nie ma związku ze sprawą z 2009 r. ©Archiwum DB

  - Zarzuty popełnienia przestępstw wystawienia dokumentu poświadczającego nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przedstawiono lekarzowi uprawnionemu do przeprowadzania badań lekarskich i wydawania orzeczeń na podstawie ustawy o kierujących pojazdami – wyjaśnia prok. Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. - W okresie od marca 2011 roku do lipca 2014 roku wystawił 35 orzeczeń lekarskich, poświadczając w nich nieprawdę co do faktu przeprowadzenia badania lekarskiego osoby ubiegającej się uprawnienie do kierowania pojazdami. Podejrzany nie przyznaje się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw – dodaje.

  Na wcześniejszym etapie postępowania w tej sprawie, zarzuty usłyszało 13 osób - pięciu egzaminatorów, pięciu instruktorów i trzech szeregowych pracowników. O sprawie pisaliśmy wcześniej.

  Czytaj więcej na ten temat: Łapówka za prawo jazdy. 13 podejrzanych w kolejnej aferze korupcyjnej w PORD

  Nadzorujący PORD z ramienia Urzędu Marszałkowskiego wicemarszałek Ryszard Świlski w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” zaznaczył, że to urząd zgłosił na policji informację o możliwości popełnienia przestępstwa.

  - Od 2010 roku wprowadziliśmy w PORD zasady dotyczące wszelkich elementów egzaminowania, które miały lub mogły mieć coś wspólnego z korupcją i miały jej przeciwdziałać. To między innymi monitoring w samochodach i pomieszczeniach egzaminatorów, kontrola związana z tym, co się dzieje podczas losowania egzaminowanych, inwestycje mające odizolować egzaminatorów od egzaminowanych i przedstawicieli szkół jazdy. Sprawą istotną jest też to, że od 2010 roku przeprowadziliśmy 780 kontroli egzaminów - 400 w oddziale w Gdyni i 380 w Gdańsku. Jedna z wiosennych [z 2014 r. przyp. red.] kontroli pokazała, że mogą być jakieś nieprawidłowości. Zastanawialiśmy się, jak powiązać pewne fakty, kiedy pojawił się anonim, który do nas trafił. Od trzech lat jesteśmy cały czas w kontakcie z Komendą Wojewódzką Policji w Gdańsku i na bieżąco informujemy o podejrzeniach i sygnałach dotyczących działalności egzaminatorów. Taką między innymi informację skierowaliśmy tam w kwietniu [ub. roku] , a policja skierowała sprawę do prokuratury. Niestety, okazało się, że „coś jest narzeczy” - powiedział nam jesienią 2014 r. Świlski.

  Nowe procedury to efekt innej afery korupcyjnej w PORD, która wybuchła w 2009 r. Śledczy zapewniają jednak, że „nowa afera PORD”, w której zarzuty usłyszał właśnie lekarz nie ma związku ze sprawą z 2009 r.

  Sprawa z 2009 r., w której oskarżonych jest ponad 30 osób, trafiła do sądu i trwają w niej właśnie mowy końcowe.

  Czytaj więcej na ten temat: Proces w sprawie afery korupcyjnej w PORD. Prokurator chce surowej kary dla oskarżonych [ZDJĘCIA]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   robią co chcą

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   PORD-u trzeba dobrze pozamiatać. Jak mówił Dzierżyński, nie ma niewinnych, są tylko źle przesłuchani.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo