Cztery skrzynie z Królewca pod czterema bukami w Gdańsku

  Cztery skrzynie z Królewca pod czterema bukami w Gdańsku

  Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Cztery skrzynie z Królewca pod czterema bukami w Gdańsku
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Zbiory Macieja Bakuna

  W 1973 roku gdańscy milicjanci zostali skierowani do nietypowych działań. Na prośbę władz radzieckich przez trzy miesiące szukali skrzyń, które trafiły w 1945 r. z Królewca do Gdańska
  Zachował się tylko głos. Głos Jerzego Korolkiewicza - człowieka, który w latach 90. sprawował funkcję komendanta rejonowego policji Gdańsk-Śródmieście. Jerzy Korolkiewicz zmarł w ubiegłym roku. Kilka miesięcy przed śmiercią, na prośbę swego znajomego, Mariusza Kowalskiego, spotkał się z przedstawicielami Fundacji na Rzecz Odzyskania Zaginionych Dzieł Sztuki "Latebra". I opowiedział im niewiarygodną na pozór historię o śledztwie, zleconym gdańskim milicjantom w 1973 roku. Zlecenie przyszło ze Związku Radzieckiego i dotyczyło pewnej tajemniczej przesyłki z Królewca.

  - Pamiętam Korolkiewicza z okresu po 1989 roku - mówi insp. Romuald Kulma, były szef policji w Pruszczu Gdańskim. - Porządny człowiek. I na pewno nie fantasta.
  - Będąc już na emeryturze, Jerzy często zachodził do zaprzyjaźnionego antykwariatu - wspomina Mariusz Kowalski. - Interesował się historią. Mówił, że tamta sprawa, choć nierozwiązana, wciąż do niego wraca. I że nie powinno się o niej zapomnieć.

  Trzeba więc poważnie potraktować ponad 40-minutowe nagranie, które pozostało po tamtym spotkaniu.

  Prośba od towarzyszy radzieckich


  - Zastanawiałem się, kiedy to mogło być, 1970, 1971, 1972 rok? - zaczyna swoją opowieść Jerzy Korolkiewicz. I - analizując przebieg swojej pracy w milicji - ustala, że było to wkrótce po przeniesieniu go w 1973 roku z Wydziału Przestępstw Gospodarczych Komendy Wojewódzkiej do Komendy Miejskiej w Gdańsku. Tam też trafił do Wydziału Przestępstw Gospodarczych, a jego kierownikiem był Wiesław Kazan.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo