Żyj tak, jak lubisz. Leczenie astmy może być bardziej...

  Żyj tak, jak lubisz. Leczenie astmy może być bardziej skuteczne

  Tadeusz Żarek

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Żyj tak, jak lubisz. Leczenie astmy może być bardziej skuteczne

  ©Fot. Tomasz Bolt

  Astma nie musi być wyrokiem. Dziś z astmą można uprawiać sporty, rozwijać pasje i cieszyć się życiem. Pomoże w tym Akademia Oddychania.
  Żyj tak, jak lubisz. Leczenie astmy może być bardziej skuteczne

  ©Fot. Tomasz Bolt

  Świszczący oddech, duszności, uczucie ściskania w klatce piersiowej i kaszel występujący szczególnie w nocy lub nad ranem. To astma, zmora dzisiejszej cywilizacji, która dotyka coraz większą liczbą osób. Ze wszystkich chorób płuc to właśnie astma bije rekordy - szacuje się, że dotyka ponad cztery miliony Polaków, z czego zaledwie połowa została zdiagnozowana. Przewlekłą obturacyjną chorobę płuc ma dwa i pół miliona mieszkańców Polski.


  Poznaj swoją chorobę
  Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, prezes zarządu Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, nie ma złudzeń. - Rosną liczby chorych, ale niestety badania wykazują, że aż 70-80 proc. leczących się astmatyków niewłaściwie przyjmuje leki - zauważa. I dodaje: - Tym istotniejsza staje się właściwa edukacja pacjentów, prawidłowa inhalacja leku i stała kontrola choroby.

  Jeszcze do niedawna dla wielu chorych oznaczała ona koniec możliwości prowadzenia w pełni aktywnego życia. Dzisiaj z dobrze kontrolowaną astmą można uprawiać sporty, rozwijać swoje pasje i zwyczajnie cieszyć się życiem. Ważne jednak, by znać swoją chorobę, wiedzieć, jak ją kontrolować, w jaki sposób prawidłowo się inhalować czy w końcu przeciwdziałać jej zaostrzeniu.
  Blisko cztery miliony Polaków mają kłopoty z astmą, a tylko połowa została zdiagnozowana
  Dlatego też z inicjatywy firmy AstraZeneca została powołana Akademia Oddychania, która ma na celu wspieranie świadomego leczenia przewlekłych chorób oskrzeli i płuc. Na stronie www.akademiaoddychania.pl podane są informacje o bezpłatnych warsztatach organizowanych w całej Polsce, na których dorośli pacjenci, młodzież lub rodzice dzieci z astmą dowiedzą się między innymi, jak ćwiczyć prawidłowe korzystanie z urządzeń do inhalacji.

  Leczenie przez zabawę
  W ramach Akademii Oddychania stworzono wiele rozwiązań edukacyjnych. Oprócz typowych, takich jak poradniki drukowane dla chorych na astmę i POChP, przygotowano farmaceutów z ponad 200 aptek w kraju do udzielania porad pacjentom. Z części serwisu stworzonej specjalnie dla rodziców można się dowiedzieć, jak skutecznie i bezpiecznie zaaplikować leki dzieciom, wykorzystując dostępne w nim zabawy i opowiadania.

  Akademia Oddychania to także pierwsza w Polsce ogólnopolska sieć dyplomowanych pielęgniarek edukatorek, które poprowadzą spotkania edukacyjne dla chorych i ich bliskich.

  Aby się zapisać, wystarczy zadzwonić pod numer infolinii (666 100 460, 22 873 80 70) lub zajrzeć na: akademiaoddychania.pl, do sekcji "warsztaty".

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo