W lesie koło Burchardztwa znaleziono 27-latka w głębokiej...

  W lesie koło Burchardztwa znaleziono 27-latka w głębokiej hipotermii. Trwa walka o jego życie

  (LAN), Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W lesie koło Burchardztwa znaleziono 27-latka w głębokiej hipotermii. Trwa walka o jego życie

  ©archiwum db

  W środę nad ranem w lesie w okolicy Burchardztwa znaleziono nieprzytomnego 27-latka. Mężczyzna, w głębokiej hipotermii, trafił do szpitala.
  W lesie koło Burchardztwa znaleziono 27-latka w głębokiej hipotermii. Trwa walka o jego życie

  ©archiwum db

  Aktualizacja godz. 18.23

  Młody mężczyzna z Kartuz, którego znaleziono nad ranem w lesie, nagiego, w stanie skrajnego wychłodzenia, trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Temperatura jego ciała spadła do 22 stopni C, doszło do zatrzymania krążenia, mężczyzna był reanimowany. Z informacji udzielonych nam przez dr. Tomasza Stefaniaka, zastępcę dyrektora tego szpitala ds.
  medycznych wynika, że aktualnie pacjent przebywa w Klinice Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej na oddziale intensywnej terapii kardiologicznej. Klinika ta posiada bowiem urządzenie o nazwie ECMO, które służy do pozaustrojowego utlenowania krwi. Pacjent jest do niego podłączony.

  - Chodzi o to, by mężczyznę ogrzać, podnieść temperaturę jego ciała i przywrócić funkcje życiowe szczególnie w zakresie neurologicznym - tłumaczy dr Stefaniak. - To pierwsza doba po tak wielkim oziębieniu, pacjent jest w bardzo ciężkim, wręcz krytycznym stanie i to, czy uda się go uratować jest jeszcze wielką niewiadomą.

  Aktualizacja godz. 13.07

  27-latek życie zawdzięcza pracującym przy torowisku robotnikom. Ci, gdy nad ranem przyszli do pracy, zobaczyli leżącego nieopodal, nieprzytomnego mężczyznę i natychmiast zawiadomili pogotowie ratunkowe i policję.

  - Okazało się, że mężczyzna jest w głębokiej hipotermii. Ustaliliśmy jego dane, to 27-letni mieszkaniec Kartuz. Okoliczności, w jakich znalazł się w lesie, wciąż są nieznane - informuje Jarosława Krefta, rzecznik kartuskiej policji.

  27-latek był w krytycznym stanie. Temperatura jego ciała spadła do 22 st. C. Aby uratować mu życie, z oddziału kardiologii gdańskiego szpitala wypożyczono sprzęt do mechanicznej kompresji klatki piersiowej. To do Kartuz trafiło śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Urządzenie umożliwiło zastosowanie ECMO, czyli pozaustrojowego utlenowania krwi polegającego na ogrzewaniu i natlenianiu krwi.


  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND
  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo