Polecamy
  plus.dziennikbaltycki.pl

  Magazyn Rejsy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń
  Po drugie: autostrada wodna na Wiśle. Gospodarowanie wodami...

  Po drugie: autostrada wodna na Wiśle. Gospodarowanie wodami do szybkiego wdrożenia

  Jacek Sieński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Polski rząd przeznaczy kilka miliardów złotych na poprawę stanu wód w regionie dolnej Wisły

  Polski rząd przeznaczy kilka miliardów złotych na poprawę stanu wód w regionie dolnej Wisły ©Sylwia Dąbrowa

  Regionalna konferencja, dotycząca najważniejszych dokumentów w gospodarce wodnej - aktualizacji Planów Gospodarowania Wodami i Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym (PZRP) oraz nowelizacji ustawy Prawo wodne, odbyła się w mijającym tygodniu w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Amber Expo w Gdańsku. Zorganizowały ją Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku i Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie.
  Polski rząd przeznaczy kilka miliardów złotych na poprawę stanu wód w regionie dolnej Wisły

  Polski rząd przeznaczy kilka miliardów złotych na poprawę stanu wód w regionie dolnej Wisły ©Sylwia Dąbrowa

  Wśród 120 uczestników konferencji byli m.in. Stanisław Lamczyk, poseł na Sejm RP, Witold Sumisławski, prezes KZGW, Halina Czarnecka, dyrektor RZGW w Gdańsku, i Mateusz Balcerowicz, zastępca dyrektora Departamentu Zasobów Wodnych Ministerstwa Środowiska.

  W spotkaniu brali udział naukowcy, eksperci oraz przedstawiciele organizacji ekologicznych, administracji śródlądowej i morskiej oraz władz samorządowych.

  - Wypełniona sala podczas konferencji świadczy o tym, że sprawy związane z gospodarką wodną są bardzo istotne i wzbudzają duże zainteresowanie, a jednocześnie niepokój, gdy chodzi o trudności z wdrażaniem planów gospodarowania wodami czy zarządzania ryzykiem powodziowym - stwierdziła dyrektor Czarnecka. - W tym roku stanowi ona drugie spotkanie poświęcone planom i należy traktować je jako konsultacyjne. Choć jest ono konferencją. Uwagi wniesione do planów w trakcie jej trwania będą analizowane i uwzględniane w postaci pewnych poprawek tych dokumentów planistycznych bądź nie. Realizacja planów nie jest łatwa i budzą one wiele wątpliwości. Dotyczy to szczególnie planów zarządzania ryzykiem powodziowym, które w Polsce tworzone są po raz pierwszy.

  Prezes Sumisławski poinformował o kosztach inwestycji i innych działań poprawiających stan wód w regionie dolnej Wisły. Ich szacunkowa wartość wyniesie 3,6 mld zł. Z tej kwoty ponad 175 mln zł ma być przeznaczonych na poprawę stanu wód przejściowych i przybrzeżnych. Natomiast działania techniczne i nietechniczne, związane ze zmniejszaniem ryzyka powodziowego, mają kosztować około 1,1 mld zł.

  Wszystkie inwestycje wodne i pozostałe działania ujęto w aktualizacji programu wodno-środowiskowego kraju (aPWŚK) na lata 2016-2021. Są to m.in. budowa i modernizacja oczyszczalni ścieków oraz kanalizacji w aglomeracji gdańskiej i wyposażanie budowli piętrzących w urządzenia umożliwiające migrację ryb wędrownych, w ramach projektu "Rewitalizacja Brdy skanalizowanej wraz z przebudową obiektów Bydgoskiego Węzła Wodnego".

  Poza tym zaplanowano renaturyzację dna i brzegu morskiego, mającą kosztować 139 mln zł. Zgodnie z zapisami w aPGW, w latach 2016-2021 w regionie dolnej Wisły będzie realizowanych 57 inwestycji o łącznej wartości 18,5 mld zł.

  Prezes Sumisławski zapowiedział, że w czerwcu zakończy się rewitalizacja Kanału Ostródzko-Elbląskiego, umożliwi żeglugę na całej jego długości.

  Czytaj więcej: Odnowiony Kanał Elbląski wkrótce zostanie udostępniony żeglarzom


  Natomiast do końca roku sfinalizowany będzie I etap "Programu Żuławskiego - 2030", obejmującego najważniejsze inwestycje zabezpieczające obszar żuławski przed powodziami.

  Mateusz Balcerowicz przedstawił założenia i działania zmierzające do zakończenia procesu wdrożenia nowej ustawy Prawo wodne, która ma wejść w życie w przyszłym roku. Nowy akt prawny zreformuje gospodarkę wodną z uwzględnieniem dyrektyw Unii Europejskiej - wodnej i powodziowej.

  KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WSZYSTKIEGO O NASZEJ AKCJI!
  j.sienski@prasa.gda.pl

  Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo