Próba bicia rekordu Guinnessa w Wilkowie Nowowiejskim....

  Próba bicia rekordu Guinnessa w Wilkowie Nowowiejskim. Budują największe kaszëbsczé nótë [ZDJĘCIA]

  Robert Gębuś

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Kaszubskie nuty będą wysokie na dwa metry i długie na trzy. To już pewne, że będą największe w Polsce
  1/5
  przejdź do galerii

  Kaszubskie nuty będą wysokie na dwa metry i długie na trzy. To już pewne, że będą największe w Polsce
  ©Robert Gębuś

  Trzy metry długości i 2 metry wysokości liczą sobie kaszubskie nuty, którymi Wilkowo (powiat lęborski) chce pobić rekord Guinnessa podczas majówki. Tym razem wykonają największe kaszëbsczé nótë.
  Jeśli zbliża się maj, to można być pewnym, że w Wilkowie Nowowiejskim szykuje się naprawdę wielka sprawa. Na tyle duża, żeby zmieścić się w "Księdze rekordów Guinnessa". To tu znajdziemy największą deskę świata, tu ugotowano największą polewkę rybną, zbudowano drewniany chodak o rozmiarze ponad 4 i pół metra oraz koło o największym promieniu.

  Tym razem szykowany jest kaszubski motyw, o rozmiarach, jakich nie widział świat, nazywany kaszubskimi nutami. Ma dwa metry wysokości i trzy metry długości.
  - Rozmiar spokojnie wystarczy, by umieścić go w "Księdze rekordów Guinnessa" - zapewnia Leszek Wrzesień, sołtys Wilkowa.
  To już dziewiąty rekord bity w Wilkowie i trzynasta majówka. Kaszubskie nuty szykuje stolarska pracownia artystyczna Bogdana Karczewskiego w Łęczycach, a zmierzy je Dionizy Zejer z Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych.

  - Rzeźbimy kaszëbsczé nótë, czyli kaszubskie nuty, dzięki którym zamierzamy pobić rekord Guinnessa - zapowiada Bogdan Karczewski. - Najtrudniejszy do wyrzeźbienia będzie gryf, Kaszuba i skrzypce, a później transport całej konstrukcji do Wilkowa. Na pracę przy kaszubskich nutach pan Bogdan i ekipa jego pracowników poświęcili około 200 godzin. Według motywów umieszczonych na pięciolinii, zespół kaszubski Levino wykona pieśń, która jest jednocześnie wyliczanką. Polega na tym, że zespół śpiewa, a jedna osoba wskazuje w tym czasie obrazek na planszy odpowiadający śpiewanemu tekstowi. Trzeba przyznać, że amator podczas tego zadania może połamać sobie język. Zespół musi wyśpiewać obrazki na trzech pięcioliniach, a kiedy dojdzie do końca każdej z nich, śpiewa w odwrotnej kolejności do początku.

  To będzie największa, ale niejedyna impreza zaplanowana na 17 maja w Wilkowie Nowowiejskim.
  - Rozpoczniemy o 9 grą w baśkę kaszubską - mówi Leszek Wrzesień. - Godzinę później przyjadą motocykliści na zlot i paradę. Oficjalne rozpoczęcie imprezy odbędzie o 15. Wówczas też nastąpi oficjalne zmierzenie kaszubskich nut.
  Bicie rekordu Guinnessa odbędzie się w atmosferze rywalizacji sołectw, które zmierzą się ze sobą podczas Turnieju Sołectw oraz konkursu siłaczy. Na zakończenie imprezy zaśpiewa gwiazda wieczoru.

  - Będzie nią zespół Mig - zdradza Leszek Wrzesień. - Szykujemy również niespodzianki.

  Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo