Powstaną europejskie "autostrady" rowerowe

  Powstaną europejskie "autostrady" rowerowe

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Powstaną europejskie "autostrady" rowerowe

  ©123rf

  Blisko 670 kilometrów tras rowerowych o międzynarodowym standardzie być może powstanie na Pomorzu. Koszty budowy szlaków R-9 i R-10 mogą wynieść ponad 200 milionów złotych, ale ostateczna cena zależeć będzie od rozstrzygniętych przetargów.
  Powstaną europejskie "autostrady" rowerowe

  ©123rf

  R-9 i R-10 to rowerowe europejskie "autostrady". Pierwsza z nich, zwana Wiślaną Trasą Rowerową, zaczynać się będzie przy Dworcu PKP Gdańsk Główny i tu łączyć się z R-10. Ma przebiegać po obydwu stronach Wisły, wzdłuż tej rzeki, częściowo po wałach przeciwpowodziowych (około 20 km).

  Drugi szlak to część Nadmorskiego Szlaku Hanzeatyckiego, biegnie nad Bałtykiem i jest oznaczony symbolem R-10. Zaczyna się w Pomorskiem, w rejonie Ustki, na granicy z województwem zachodniopomorskim i prowadzi przez Trójmiasto, Nowy Dwór Gdański do granicy z województwem warmińsko-mazurskim, w rejonie miejscowości Kępki. Ma odnogi m.in. do Słupska, Helu, Swarzewa, Pruszcza Gdańskiego i do Piasków na Mierzei Wiślanej.

  Długość obydwu tras, z odnogami, wyniesie w Pomorskiem blisko 670 kilometrów. Budżet na zrealizowanie zamierzeń wynosi 102 miliony złotych - wynika z informacji, które przekazała Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystyki i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

  Jakie będą rzeczywiste koszty - dokładnie nie wiadomo. Okaże się po rozstrzygnięciu przetargów na wykonawstwo. Wiele zależy np. od rodzaju nawierzchni. Jedna z organizacji rowerzystów chciałaby mieć jezdnie asfaltowe.

  Więcej na ten temat przeczytasz we wtorkowym (21.04.2015r.) papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo kupując e-wydanie gazety.

  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   są ważniejsze rzeczy...

   Miłosz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Załatajcie może dziury na Szerokiej w GD!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo