Polecamy
  plus.dziennikbaltycki.pl

  Magazyn Rejsy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń
  Festiwal R@port w Gdyni bez "Morfiny", ale interesujący

  Festiwal R@port w Gdyni bez "Morfiny", ale interesujący

  Grażyna Antoniewicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Każde festiwalowe przedstawienie będzie z innej parafii... Przywieziemy bardzo różne widowiska, licząc się ze sporami: zawsze przecież jedni lubią taki teatr, drudzy inny - zapewniają organizatorzy Festiwalu R@Port, który już po raz 10 przygotowuje Teatr Miejski w Gdyni.
  Festiwal R@port w Gdyni bez "Morfiny", ale interesujący

  ©materiały prasowe

  - Przyjąłem zasadę, że pozycji konkursowych będzie sześć - by samego siebie dyscyplinować w wyborze. Obejrzałem jakieś 80 przedstawień. Wybór szóstki spomiędzy dziesięciu najciekawszych był diablo trudny - oświadczył Jacek Sieradzki, nowy dyrektor programowy R@Portu . - Padło na "Obwód głowy" (Teatr Nowy, Poznań), "Nie-Boską komedię" (Stary Teatr, Kraków), "Narodziny Fryderyka Demuth" (Teatr im. Słowackiego, Kraków), "Konia, kobietę i kanarka" (Teatr Zagłębia, Sosnowiec), "Tatę" (Teatr Bagatela, Kraków) i "Broniewskiego" (Teatr Wybrzeże, Gdańsk). Gwoli rzetelności muszę wspomnieć o jednym tytule, który był brany pod uwagę w konkursie, a który odpadł z przyczyn pozamerytorycznych.
  Nie zmieścił się w budżecie festiwalu i nie znaleźliśmy dla niego odpowiedniej przestrzeni (u siebie grają w wielkiej pokopalnianej hali). To "Morfina", adaptacja powieści Szczepana Twardocha, wyreżyserowana przez Ewelinę Marciniak w Teatrze Śląskim im. Wyspiańskiego w Katowicach.

  Podczas festiwalu poza konkursem zostaną pokazane trzy spektakle w nowym cyklu pod hasłem "R@port familijny". Będą to: "A niech to gęś kopnie" Marty Guśniowskiej, w jej reżyserii (Teatr Animacji, Poznań), "Sam czyli przygotowanie do życia w rodzinie" Marii Wojtyszko, w reż. Jakuba Krofta (Wrocławski Teatr Lalek) oraz "Jak zostałam wiedźmą" Doroty Masłowskiej, w reż. Agnieszki Glińskiej (Teatr Studio, Warszawa). W tym roku po raz pierwszy - obok tradycyjnej nagrody głównej festiwalu - przyznana zostanie także nagroda publiczności.

  Festiwalowi już po raz ósmy towarzyszy Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna. W tym roku w finale znalazły się sztuki: "Niesamowici bracia Limbourg" Beniamina Bukowskiego, "Zielona wyspa" Radosława Hendla, "Feinweinblein" Weroniki Murek, "Von Bingen. Historia prawdziwa" Sandry Szwarc, "Dziki Zachód" Anny Wakulik.

  Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port i GND: 16-23 maja.


  g.antoniewicz@prasa.gda.pl


  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo