Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal R@port w Gdyni bez "Morfiny", ale interesujący

Grażyna Antoniewicz
materiały prasowe
Każde festiwalowe przedstawienie będzie z innej parafii... Przywieziemy bardzo różne widowiska, licząc się ze sporami: zawsze przecież jedni lubią taki teatr, drudzy inny - zapewniają organizatorzy Festiwalu R@Port, który już po raz 10 przygotowuje Teatr Miejski w Gdyni.

- Przyjąłem zasadę, że pozycji konkursowych będzie sześć - by samego siebie dyscyplinować w wyborze. Obejrzałem jakieś 80 przedstawień. Wybór szóstki spomiędzy dziesięciu najciekawszych był diablo trudny - oświadczył Jacek Sieradzki, nowy dyrektor programowy R@Portu . - Padło na "Obwód głowy" (Teatr Nowy, Poznań), "Nie-Boską komedię" (Stary Teatr, Kraków), "Narodziny Fryderyka Demuth" (Teatr im. Słowackiego, Kraków), "Konia, kobietę i kanarka" (Teatr Zagłębia, Sosnowiec), "Tatę" (Teatr Bagatela, Kraków) i "Broniewskiego" (Teatr Wybrzeże, Gdańsk). Gwoli rzetelności muszę wspomnieć o jednym tytule, który był brany pod uwagę w konkursie, a który odpadł z przyczyn pozamerytorycznych. Nie zmieścił się w budżecie festiwalu i nie znaleźliśmy dla niego odpowiedniej przestrzeni (u siebie grają w wielkiej pokopalnianej hali). To "Morfina", adaptacja powieści Szczepana Twardocha, wyreżyserowana przez Ewelinę Marciniak w Teatrze Śląskim im. Wyspiańskiego w Katowicach.

Podczas festiwalu poza konkursem zostaną pokazane trzy spektakle w nowym cyklu pod hasłem "R@port familijny". Będą to: "A niech to gęś kopnie" Marty Guśniowskiej, w jej reżyserii (Teatr Animacji, Poznań), "Sam czyli przygotowanie do życia w rodzinie" Marii Wojtyszko, w reż. Jakuba Krofta (Wrocławski Teatr Lalek) oraz "Jak zostałam wiedźmą" Doroty Masłowskiej, w reż. Agnieszki Glińskiej (Teatr Studio, Warszawa). W tym roku po raz pierwszy - obok tradycyjnej nagrody głównej festiwalu - przyznana zostanie także nagroda publiczności.

Festiwalowi już po raz ósmy towarzyszy Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna. W tym roku w finale znalazły się sztuki: "Niesamowici bracia Limbourg" Beniamina Bukowskiego, "Zielona wyspa" Radosława Hendla, "Feinweinblein" Weroniki Murek, "Von Bingen. Historia prawdziwa" Sandry Szwarc, "Dziki Zachód" Anny Wakulik.

Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port i GND: 16-23 maja.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki