Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po drugie: autostrada wodna na Wiśle: Wisła będzie pod telewizyjnym, całodobowym nadzorem

Jacek Sieński
archiwum db
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku podpisał umowę z Przedsiębiorstwem Elektroniki Antenowej Telsat sp. z o.o. w Gdyni dotyczącą rozbudowy systemu monitoringu wizyjnego GeoSMoRP (Geoinformatyczny System Monitorowania Ryzyka Powodziowego), nadzorującego odcinek Dolnej Wisły, od Torunia do Gdańska. System ma pozwolić na skuteczniejszą ochronę obszarów nadwiślańskich przed powodziami.

Bogusław Pinkiewicz, rzecznik prasowy RZGW w Gdańsku, przekazał, że wykonawcę systemu wybrano na drodze przetargu, a wartość inwestycji wynosi prawie 1,8 mln zł. Monitoring zostanie zainstalowany nad Wisłą w ramach realizacji projektu "Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław - Etap I - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku", objętego Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko 2007 -2013 - Priorytet III - "Zarządzanie zasobami i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska". Projekt jest współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej.

System GeoSMoRP umożliwi stałe monitorowanie przepływu i stanu (poziomu) wód rzeki oraz ich dozorowanie w okresach zagrożenia powodziowego.

Monitoring będzie szczególne przydatny podczas zimowych akcji lodołamania, wspierając i usprawniając działania lodołamaczy wiślanych. System ma składać się z urządzeń informatycznych sterujących jego funkcjonowaniem i z dziewięciu kamer rozlokowanych wzdłuż Wisły - zostaną one zainstalowane na mostach i innych obiektach hydrotechnicznych. Umiejscowienie rejonów zamontowania poszczególnych kamer uwzględnia rejony rzeki szczególnie zagrożone rozlewami powodziowymi.
Chodzi o tzw. zatorogenne odcinki Wisły, czyli mające ograniczoną szerokość i głębokość koryta na stosunkowo krótkim odcinku, co sprzyja tworzeniu się zatorów przez spływające śryż i kry lodowe. Zagrożone powodziami zatorowymi są także rejony rzeki pozbawione kompleksowej regulacji hydrotechnicznej, nieobwałowane albo też tereny zabudowane, leżące w bezpośredniej bliskości jej koryta.

Kamery systemu GeoSMoRP mają umożliwić stałe obrazowanie w czasie rzeczywistym koryta Wisły, m. in. stanu wód, zalodzenia rzeki i odcinków zatorogennych, a także pozycji lodołamaczy na rzece w trakcie prowadzenia akcji lodołamania. Monitoring, zintegrowany z systemem GeoSMoRP, zapewni przesyłanie obrazów i zdalne operowanie kamerami za pośrednictwem geoportalu tego systemu.

Oprócz stałego oglądu sytuacji na Wiśle system obejmuje również aplikację mobilną monitorowania ryzyka powodziowego tzw. GeoSMoRP Monitoring, przeznaczoną dla służb ochrony przeciwpowodziowej posługujących się laptopami czy smartfonami, połączonymi z internetem. System GeoSMoRP jest jednym z elementów ochrony przeciwpowodziowej. Jego zadaniami są gromadzenie, zarządzanie, wizualizacja i analiza danych przestrzennych, zebranych w ramach monitoringu ryzyka powodziowego. Wybranie wykonawcy systemu poprzedziły uzgodnienia z właścicielami i administratorami obiektów oraz z dostawcami energii. Dotyczyły one także operatorów internetowych, w tym doprowadzających zasilanie i sieci internetowe do wybranych punktów monitoringu oraz zapewniających transmisję danych pomiędzy poszczególnymi punktami monitoringu a siedzibą gdańskiego RZGW.

W przetargu na zainstalowanie i uruchomienie systemów GeoSMoRP i GeoSMoRP Monitoring uczestniczyły: konsorcjum spółek Orange Polska i Qumak, konsorcjum MSG - Media, Sanso i Teletra Komtrans oraz spółka Telsat. Gdyńska firma zaproponowała najniższą cenę, wynoszącą 1 795 544 zł z VAT.

 

Bądź z nami na Facebooku - KLIKNIJ I PRZYŁĄCZ SIĘ DO AKCJI!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki