Polecamy
  plus.dziennikbaltycki.pl

  Magazyn Rejsy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń
  Autosalon: Piękne kabriolety z Drezna [ZDJĘCIA]

  Autosalon: Piękne kabriolety z Drezna [ZDJĘCIA]

  Marek Ponikowski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Nadwozie Bugatti Type 49 od Gläsera utrzymano w stylistyce słynnego roadstera Royale stworzonego przez Jeana Bugatti
  1/5
  przejdź do galerii

  Nadwozie Bugatti Type 49 od Gläsera utrzymano w stylistyce słynnego roadstera Royale stworzonego przez Jeana Bugatti
  ©Mandy Biederman i André Breutel

  Po uzgodnieniu projektu z klientem budowano z drewna szkielet nadwozia. Płaty poszycia, błotniki, bagażniki itp. klepali wprawni w swoim fachu blacharze, używając całego arsenału specjalnych młotków i kopyt. Aby uzyskać lustrzany połysk karoserię pokrywano kilkoma, a nawet kilkunastoma warstwami lakieru.
  Monarchowie z rodu Wettynów, którzy panowali w efemerycznym (1806-1918) Królestwie Saksonii mieli dziedziczną, jak się zdaje, skłonność do złych wyborów politycznych. Fryderyk August I postawił na cesarza Francuzów Napoleona i po kongresie wiedeńskim stracił na rzecz Prus dwie trzecie terytorium swego państwa.

  Jeden z jego następców Jan I Wettyn stanął po stronie Wiednia w sporze austriacko-pruskim. Gdy monarchia habsburska przegrała wojnę roku 1866, stał się praktycznie wasalem króla Prus. Za to rok wcześniej podjął decyzję bardzo rozsądną, choć niewiele mającą wspólnego z polityką - nadał Heinrichowi Gläserowi, mającemu swój warsztat w stołecznym Dreźnie przy Rampische Strasse 6, dwa kroki od bajecznie pięknej, barokowej Frauenkirche, tytuł "królewskiego dostawcy powozów".

  Trzydziestotrzyletni wówczas Gläser, ceniony mistrz siodlarstwa potrzebował bardzo niewiele czasu na uzyskanie tej nominacji, której niewątpliwie pozazdrościło mu wielu saksońskich rzemieślników. Swój nowy zakład, który zasłynął z wyjątkowo eleganckich i solidnych powozów, bryczek i karet, otworzył zaledwie rok wcześniej!

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo