Polecamy
  plus.dziennikbaltycki.pl

  Magazyn Rejsy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń
  Subiektywny ranking: Pociąg, który będzie miał swojego pana

  Subiektywny ranking: Pociąg, który będzie miał swojego pana

  Tomasz Rozwadowski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Piątek, 17 kwietnia 2015 r.
  Subiektywny ranking: Pociąg, który będzie miał swojego pana
  1. Rocznica tygodnia: piąta. Cały kraj, choć w politycznym rozczłonkowaniu, obchodził w minioną sobotę kolejną rocznicę tragedii smoleńskiej. Choć przypadła na okres kampanii prezydenckiej, nie była przełomowa. Każdy nadal wie swoje, na czele z Antonim Macierewiczem oczywiście. On wie najlepiej, mimo że za każdym razem trochę coś innego.

  2. Wzorzec tygodnia: szkoła w Kokoszkach. Słynna nowa placówka oświatowa na peryferiach Gdańska otrzymała imię Arama Rybickiego. Z drugiej strony szkoła budzi zainteresowanie wielu samorządów lokalnych w kraju, ponieważ nie obowiązuje w niej karta nauczyciela, więc pedagodzy są tańsi w utrzymaniu.

  3. Przetarg tygodnia:
  na operatora PKM. Nareszcie! Urząd Marszałkowski ogłosił wreszcie przetarg na operatora Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Rychło w czas, można rzec, ponieważ nowa linia ma ruszyć już 1 września, czyli za cztery miesiące z hakiem. Czy hak urośnie, czy nie, przekonamy się w najbliższym czasie. Optymistów raczej brakuje, a najłatwiej ich znaleźć w dyrekcji PKM i w wojewódzkim samorządzie.

  4. Cytat tygodnia:
  "Stawiający się wszystkim Kmicic ciągle się podoba znacznej części narodu". Tak o preferencjach dużej grupy rodaków mówi wybitny pisarz i profesor historii literatury Stefan Chwin. Tych, którzy nie czytali "Potopu", informuję, że Andrzej Kmicic miałby kłopoty z niejedną komisją lustracyjną. Z niejednym sądem też.

  5. Kmicic tygodnia: Daniel Olbrychski. Aktor, który zasłynął między innymi rolą Andrzeja Kmicica w filmowej adaptacji "Potopu", właśnie obchodzi siedemdziesiąte urodziny. Znakomity aktor już w najbliższą niedzielę odwiedzi Sopot, biorąc udział w charytatywnej imprezie "Serca gwiazd". Można będzie dłoń uścisnąć, a i wręczyć wiosenny bukiecik.

  6. Pokonana tygodnia:
  Legia Warszawa. 36 500 kibiców oglądało na stadionie PGE Arena w Gdańsku jednobramkowe zwycięstwo Lechii nad aktualnym mistrzem Polski. W gdańskiej kadrze znajduje się aż czterech byłych legionistów, ale gola strzelił Maciej Makuszewski, który grał już kiedyś w stołecznym klubie, tylko że była to stolica Czeczenii.

  7. Zaraza tygodnia: koklusz. Zwany także ksztuścem. Wydawało się, że ta choroba przeszła już do historii, ale niedawno znów zaczęła atakować pomorską młodzież. Stało się tak, ponieważ chytra bakteria zmutowała i obecnie jest odporna na leki. Poczwara.

  8. Deficyt tygodnia: żłobki. Statystycznie na jedno miejsce w gdańskim żłobku oczekuje ponad troje maluchów. Duża część z nich czeka już drugi rok, czyli mniej więcej tyle, ile uczęszcza się do tego typu placówki. I problem z głowy!

  9. Odnaleziony tygodnia: Maciej Lisicki. Były wieloletni wiceprezydent Gdańska wylądował na fotelu wiceprezesa zarządu tutejszego Zakładu Komunikacji Miejskiej. Jak go znamy, można się spodziewać licznych podwyżek cen biletów. Taki już jest.

  10. Suma tygodnia: 4,9 mln zł. Tak imponującą kasą gdyński magistrat ma zamiar dofinansować tegoroczną edycję lipcowego Open'er Festivalu. Od ubiegłego roku gdyńska impreza nie ma sponsora tytularnego i mimo słonych cen za bilety i karnety potrzebuje poważnego zasilania z zewnątrz. Taki stan rzeczy jest polem do popisu dla opozycji nieczułej na rocka, hip-hop i inne takie.

  t.rozwadowski@prasa.gda.pl

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Statystycznie na jedno miejsce w gdańskim żłobku oczekuje ponad troje maluchów."

   XYZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   I to jest ten "sukces" P. Adamowicza i tych gdańszczan którzy ubiegłej jesieni posadowili go na prezydenckim stołku. Nic tylko pogratulować!
   Za komuny też tak było, a więc nic nowego.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo