Spotkania tłumaczy literatury w Gdańsku. Nagroda dla Maryny...

  Spotkania tłumaczy literatury w Gdańsku. Nagroda dla Maryny Ochab [ZDJĘCIA]

  Henryk Tronowicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury "Odnalezione w tłumaczeniu" 2015
  1/19
  przejdź do galerii

  Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury "Odnalezione w tłumaczeniu" 2015 ©Karolina Misztal

  Przez trzy dni, od czwartku do soboty w minionym tygodniu, przysłuchiwałem się debatom w programie Gdańskich Spotkań Tłumaczy Literatury "Odnalezione w tłumaczeniu". W spotkaniach uczestniczyło parunastu tłumaczy lotów najwyższych, a także znani polscy pisarze. Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska za twórczość translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego przyznano Marynie Ochab.
  Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury "Odnalezione w tłumaczeniu" to zarazem solenny hołd dla ich wysiłku w mrówczej pracy nad przekładami dzieł obcych na język polski. Lecz nie tylko. Także bowiem w "drugą stronę" - nad tłumaczeniami dzieł polskich na inne języki.

  Odpowiednie dać słowu słowo


  Oto Olga Tokarczuk, autorka niedawno wydanych monumentalnych "Ksiąg Jakubowych" spotkała się na gdańskiej sesji z grupą tłumaczy zajmujących się jej twórczością w paru krajach. W dyskusji ukraiński tłumacz Ostap Sływynsky podniósł kwestię trudności w przekładzie pojawiających się u Tokarczuk wątków z - na przykład - encyklopedii kanonika Benedykta Chmielowskiego "Nowe Ateny", dzieła na Ukrainie nieznanego.

  Znakomici tłumacze zastanawiali się w debatach, czym właściwie jest poezja? Tłumacze poezji dobrze wiedzą, jakich trudności przysparza przekładanie liryki, choć nie zawsze wiedzą to do końca. Wszelako wiedzą dobrze aż nadto, ile muszą nabiedzić się - podobnie zresztą w przekładaniu prozy - gdy poszukują adekwatnego wyrażenia jakiegoś słowa w polszczyźnie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo