Polecamy
  plus.dziennikbaltycki.pl

  Magazyn Rejsy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń
  Pan Bóg mi rozum odebrał. Róbcie ze mną, co chcecie

  Pan Bóg mi rozum odebrał. Róbcie ze mną, co chcecie

  Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Pan Bóg mi rozum odebrał. Róbcie ze mną, co chcecie

  ©rep. Karolina Misztal

  Pamięć zacichła. W Gdyni, gdzie Stefan Wróblewski 17 lipca 1937 r. zabił siekierą żonę, troje dzieci i zranił szwagierkę, nikt nie pamięta dramatu. Zostały tylko akta. Nawet syn ocalałej Moniki nie wie, że wtedy zginął jego brat
  Pan Bóg mi rozum odebrał. Róbcie ze mną, co chcecie

  ©rep. Karolina Misztal

  Aukcja Antiqua w Niemczech. Ktoś wystawia na sprzedaż przedwojenne, opieczętowane przez Sąd Okręgowy w Gdyni i Sąd Apelacyjny w Poznaniu akta w sprawie karnej przeciw Wróblewskiemu Stefanowi, oskarżonemu z art. 225 par. 2. Czyli o zabójstwo. W środku ponad 200 dokumentów, spisane ręcznie zeznania świadków, orzeczenia lekarskie, rachunki wystawiane przez psychiatrów i patologów. Na czarno-białych zdjęciach zakrwawione ciała Zofii i 8-letniej Czesi, dwuletniej Uli oraz rocznego Tadzia. Ula leży pod makatką "Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje". Dwa ręcznie pisane ołówkiem listy, pozostawione przez Stefana, 39-letniego pracownika gdyńskich wodociągów, wcześniej organizatora Polskiej Organizacji Wojskowej, oznaczonego za walkę w Legionach Krzyżem Walecznych. "Jestem zmuszony to zrobić z powodu takiej niesprawiedliwości, jak się teraz dzieje" - pisze Stefan Wróblewski. "I właśnie ten, kto pierwszy ten list dostanie, niech to wszystko przedstawi władzy".

  - Kiedy zobaczyłem akta, zrozumiałem, że nie jest to banalna sprawa kryminalna - mówi Mariusz Kowalski, kolekcjoner z Gdańska, który wraz synem Kubą zdecydowali się na zakup dokumentów. - Tylko dramatyczna opowieść o bezradności. O prawdziwej historii Polaków, żyjących przed wojną w Gdańsku i w Gdyni.

  - To sensacyjne materiały - słyszę w Muzeum Miasta Gdyni. - Pokazujące, że nie dla wszystkich Gdynia była polską Ameryką.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo