Zapisy ustawy o pakiecie onkologicznym i kolejkowym są...

  Zapisy ustawy o pakiecie onkologicznym i kolejkowym są niezgodne z konstytucją?

  Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Mamy podstawy, by sądzić, że zapisy ustawy o tzw. pakiecie onkologicznym i kolejkowym są niezgodne z Konstytucją RP - twierdzi Naczelna Rada Lekarska.
  Zapisy ustawy o pakiecie onkologicznym i kolejkowym są niezgodne z konstytucją?

  ©123RF

  I zapowiada złożenie do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie ich zgodności z ustawą zasadniczą. Tymczasem o tym, że pakiet onkologiczny podzielił pacjentów na lepszych i gorszych oraz, że nie ułatwia on, a wręcz utrudnia leczenie chorych, już od kilku miesięcy alarmują lekarze z Pomorza.

  - Na zlecenie NRL zapisy ustawy o pakiecie onkologicznym analizowała renomowana kancelaria prawna - wyjaśnia dr n. med. Roman Budziński, przewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku. - Jej raport potwierdził obawy samorządu lekarskiego.
  NRL chce go przekazać premier Ewie Kopacz oraz rzecznikowi praw obywatelskich, który ma szersze uprawnienia do wnioskowania do TK o zbadanie zgodności przepisów z konstytucją. - Uchwałę w tej sprawie podejmie NRZ podczas swojego jutrzejszego posiedzenia - zapowiada dr Budziński.

  Pakiet onkologiczny ma bezwzględny priorytet. A co z tymi, którzy z rakiem walczą od lat?

  Na niezgodność pakietowych zapisów z konstytucją wskazywać może przede wszystkim art. 68 pkt 2, który mówi, że "Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych".

  W opinii dr. Budzińskiego, jak i wielu lekarzy z Pomorza - ta zasada jest przez pakiet ewidentnie łamana. - Są przecież osoby dorosłe i dzieci ciężko chore na inne choroby niż nowotwory i one również mają prawo do leczenia - przekonuje dr Budziński. - Tymczasem wprowadzenie pakietu bez dodatkowych pieniędzy skutkowało obniżeniem kontraktów na leczenie innych chorób niż nowotwory.

  Zdaniem dr n. med. Ireny Czech, wiceprezes ds. medycznych Wojewódzkiego Centrum Onkologii, pakiet uderzył również w samych pacjentów onkologicznych. - Pakiet wyraźnie dyskryminuje chorych na raka, którzy zgłaszają się do nas na kontrole - twierdzi dr Czech. - Ograniczył im możliwość korzystania z badań diagnostycznych oraz porad onkologów. Oni muszą teraz czekać na te świadczenia w jeszcze dłuższych kolejkach.

  Cały artykuł na ten temat przeczytasz w czwartkowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" z dnia 9.04.2015 r. albo kupując e-wydanie gazety

  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  brawo

  mm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Pani Anzelewicz i Abramowicz to jedne z nielicznych już dziennikarek, które (przeważnie) obiektywnie piszą na konkretne tematy niezależnie od opcji, od nacisków, od propagandy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo