Debata o in vitro w Sejmie. Dwa projekty ustaw skierowano do...

  Debata o in vitro w Sejmie. Dwa projekty ustaw skierowano do dalszych prac [ZDJĘCIA+VIDEO]

  Magdalena Nałęcz (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Debata o in vitro w Sejmie
  1/7
  przejdź do galerii

  Debata o in vitro w Sejmie ©Fot. Grzegorz Jakubowski

  Sejm zajął się w czwartek czterema projektami in vitro. Do dalszych prac komisji skierowano projekt rządowy oraz jeden z projektów SLD. W głosowaniu przepadł projekt PiS. Swoje propozycje nowelizacji ustaw oprócz rządu złożyły Prawo i Sprawiedliwość, Sojusz Lewicy Demokratycznej i Twój Ruch (którego projekt ostatecznie wycofano).
  Sejm odrzucił projekt PiS oraz jeden z projektów SLD. Do dalszych prac w komisjach sejmowych skierowano natomiast rządowy projekt ustawy o leczeniu niepłodności oraz projekt SLD o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów.

  Debata o in vitro w Sejmie  TVN24/TVP/AIP/x-news


  Początkowo Sejm miał pracować nad pięcioma projektami, ale ostatecznie z porządku obrad wypadł ten przygotowany przez Twój Ruch, ponieważ swój podpis wycofał Marek Poznański.

  - Dziś posłowie i społeczeństwo mają zdecydowanie większą wiedzę na temat in vitro niż kilka lat temu - powiedziała w czwartek na antenie radiowej Trojki rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. - Jeżeli chcemy rozwiązać problemy niepłodności w Polsce i wprowadzić odpowiednie uregulowania musimy poprzeć projekt rządowy - dodała. Kidawa-Błońska podkreśliła, że wbrew temu czego żąda SLD, nie należy zmieniać ustawy antyaborcyjnej, gdyż zawarty kompromis jest "trudny, ale zapewnia normalne funkcjonowanie prawa w naszym państwie".

  Liczba złożonych projektów nowelizacji ustawy o in vitro świadczy o tym, że poszczególne partie zdają sobie sprawę, jakie emocje wzbudza ten temat wśród opinii publicznej. - Ugrupowania, zarówno prawicowe, jak i lewicowe, zamiast próbować rozwiązać problem chcą zaznaczyć swój światopogląd, bazując na emocjach Polaków – mówi Agencji Informacyjnej Polska Press Julia Pitera. Posłanka PO podkreśla, że in vitro jest metodą wykorzystywaną w Polsce od ćwierć wieku i należy ją w końcu uregulować. - Jeśli ktoś myśli, że zakazanie in vitro załatwi sprawę jest w błędzie. Ci którzy nie popierają tej metody i tak z niej nie skorzystają, a ci którzy nie będą mieli możliwości skorzystać z niej w Polsce zrobią to bez problemu za granicą – dodaje Julia Pitera.

  - Platforma przez 8 lat nie zajęła się tak ważną sprawą jaką jest in vitro – oponuje w rozmowie z AIP poseł Dariusz Joński z SLD. - PO skopiowała nasz projekt i powinna zagłosować na oryginał, a nie na swoją kopię. Platforma przez ostatnie 10 lat klękała przed naszym episkopatem i dlatego ustawa o in vitro wciąż nie jest rozwiązana – dodaje Joński. Rząd przyjął projekt ustawy zakładający, że z zapłodnienia in vitro mogą korzystać małżeństwa i osoby pozostające w związku nieformalnym (po przedstawieniu zaświadczenia o wspólnym pożyciu), które przez rok leczyły niepłodność innymi metodami. Nowelizacja ustawy zabraniałaby tworzenia zarodków w innym celu niż zapłodnienie pozaustrojowe. Zapłodnionych mogłoby być najwyżej sześć komórek jajowych. Jednak, gdy kobieta ukończyłaby 35 lat lub wraz z niepłodnością cierpi na inną chorobę, liczba stworzonych zarodków może być większa. Ta sama zasada obowiązywałaby, gdy zapłodnienie pozaustrojowe nie powiodło się dwa razy. Projekt rządu zakazuje testowania embrionów w celu dokonania wyboru płci przyszłego dziecka, chyba że wybór taki pozwalałby uniknąć ciężkiej choroby dziedzicznej związanej z płcią. Niewykorzystane zarodki będzie można przekazać na rzecz anonimowej biorczyni. Zakazane ma być ich niszczenie, jeśli są zdolne do prawidłowego rozwoju. Grozić ma za to kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat. Drugim rozpatrywanym projektem będzie projekt PiS o ochronie genomu i embrionu ludzkiego, który zakazuje tworzenia embrionów ludzkich poza organizmem kobiety. Kontynuowane byłyby jedynie te procedury in vitro, które zostały rozpoczęte (embriony już powstały poza organizmem kobiety) i tylko na podstawie zezwolenia prezesa Urzędu ds. Biomedycyny (powstanie takiego stanowiska zakłada zgłoszona nowelizacja ustawy).

  W przeciwieństwie do rządowej ustawy projekt PiS przewiduje, że już istniejące embriony mogą być przeniesione tylko do organizmu genetycznej matki, nawet jeśli genetyczny ojciec lub mąż matki wycofa swoją zgodę. Na implantację (przeniesienie) embrionu do ciała kobiety innej niż genetyczna matka wyrazić zgodę musiałby sąd opiekuńczy, który w wyjątkowych przypadkach może się także zgodzić na implantację embrionu do ciała niezamężnej kobiety – po wcześniejszej opinii specjalistycznej placówki dotyczącej ,,kwalifikacji osobistych” i ,,postawy rodzicielskiej” potencjalnej matki. Za spowodowanie śmierci embrionu Prawo i Sprawiedliwość przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Początkowo PiS chciał m.in. 2 lat więzienia dla lekarza, który stworzy embrion poza organizmem kobiety, zapowiedział jednak zgłoszenie autopoprawki, w której uwzględnia tylko karę grzywny lub dwuletniego zakazu wykonywania zawodu lekarza.

  Natomiast SLD złożyło aż dwa projekty ustaw. Pierwszy dotyczy nowelizacji ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. Podobnie jak rządowy projekt zakłada on dostępność in vitro zarówno dla małżeństw, jak i par nieformalnych – niepotrzebne byłoby jednak oświadczenie o wspólnym pożyciu. Z metody zapłodnienia pozaustrojowego skorzystać mogłaby także anonimowa biorczyni. Podobnie jak propozycje rządu i PiS-u projekt Sojuszu zakłada do 5 lat pozbawienia wolności za zniszczenie zarodków. Drugi projekt SLD – ustawa o świadomym rodzicielstwie – oprócz kwestii związanych z in vitro przewiduje refundację środków antykoncepcyjnych oraz legalizację aborcji na życzenie kobiety do 12. tygodnia ciąży.

  Projekt nowelizacji ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów złożył Twój Ruch. Podobnie jak w projekcie SLD z metody in vitro mogłyby korzystać pary, osoby samotne oraz anonimowe biorczynie. Natomiast za niedopuszczalne partia uznaje przeniesienie zarodków do organizmu kobiety, bez zgody jej męża. Dawstwo komórek rozrodczych (niezbędnych do zapłodnienia) byłoby możliwe za zgodą sądu opiekuńczego. Taki zabieg nie byłby możliwy w przypadku dawstwa zarodków. Zakazuje się – podobnie jak w projekcie rządowym - testowania embrionów w celu dokonania wyboru płci przyszłego dziecka, o ile nie pozwalałoby uniknąć ciężkiej choroby dziedzicznej związanej z płcią. Niszczenie zdrowych zarodków wbrew woli dawców gamet (komórek rozrodczych) byłoby zagrożone karą pozbawieni wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Projekt Twojego Ruchu zakazuje także klonowania człowieka i dokonywania ingerencji w genom zarodka, które powodują jego dziedziczne zmiany.

  Czytaj także

   Komentarze (10)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No to teraz pederaści i pedofile będą mogli zmajstrować sobie małego chłopczyka.

   Wystarczy biedna polska "surykatka" (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 10

   która im tego chłopczyka wyda na świat.
   Za pieniądze ma się rozumieć, bo musi wyżywić swoje dzieci, które żyją w nędzy na zielonej wyspie
   zwanej III Feudalną RP.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Która to już "ustawa" dla idiotów o in vitro, bo się pogubiłem.

   Piąta, czy może dziesiąta? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 9

   Co kilka miesięcy pajace z PO-PSL coś "uchwalają" o in vitro, a oszołomy myślą, że to "kolejna dobra ustawa".
   Jeżeli tym razem to ta "właściwa ustawa", to jestem za tą Arłukowicza i Kopacz.
   Oni...rozwiń całość

   Co kilka miesięcy pajace z PO-PSL coś "uchwalają" o in vitro, a oszołomy myślą, że to "kolejna dobra ustawa".
   Jeżeli tym razem to ta "właściwa ustawa", to jestem za tą Arłukowicza i Kopacz.
   Oni potrafią wszystko spier....ć, więc nie ma się czym martwić.zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Zakazać!

   roweromaniak

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

   Proponuję uzupełnić ustawę o zakaz stosowania okularów, a przepisujących je okulistów karać utratą prawa do wykonywania zawodu (obligatoryjnie), a w skrajnych przypadkach więzieniem do lat...rozwiń całość

   Proponuję uzupełnić ustawę o zakaz stosowania okularów, a przepisujących je okulistów karać utratą prawa do wykonywania zawodu (obligatoryjnie), a w skrajnych przypadkach więzieniem do lat trzydziestu.
   Uzasadnienie:
   1. Okulary nie leczą. Będziesz dalekowidzem lub krótkowidzem również wtedy, gdy je masz na nosie.
   2. Biegli ( w tym abp. Gądecki) orzekli, że ich użycie to tak, jak wydłubanie sobie oczu, zatem ich przepisywanie to tak, jak wydłubanie oczy pacjentowi.
   3. Używanie okularów jest głęboko niemoralne i sprzeczne z wolą panbuka: gdyby chciał, abyśmy ich używali, to by rosły na drzewach.

   W zasadzie to trzeba by pójść dalej - należy w ogóle zakazać leczenia się w jakiejkolwoiek formie, gdyż
   gdyby panbuk nie chciał, nie chorowalibyśmy, zatem leczenie się graniczy z apostazją, a ta, zgodnie ze Starym Testamentem, powinna być karana śmiercią.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polak Katolik musi słuchać się biskupów

   Jadwiga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

   Nasi arcypasterze jasno powiedzieli, że kobieta stosująca in vitro morduje dzieci. Ja im wierzę, bo gdyby mnie ktoś włożył do ciekłego azotu na 5 lat, to czy wtedy bym żyła? Czy potem mój Antoni...rozwiń całość

   Nasi arcypasterze jasno powiedzieli, że kobieta stosująca in vitro morduje dzieci. Ja im wierzę, bo gdyby mnie ktoś włożył do ciekłego azotu na 5 lat, to czy wtedy bym żyła? Czy potem mój Antoni chciałby się kochać z taką bryłą lodu? I czy miałabym bruzdę w tym miejscu, co trzeba? Moje sąsiadki mówią, że miałabym bruzdę na czole, a po co babie bruzda na czole?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   in vitro szansa na życie!!

   Jadwiga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   In vitro powinno być normalnie prawnie zgodne i PiS itp nie powinni tutaj się sprzeczac.Lepiej wzięli by się za bezrobocie w Polsce i za pomoc ludziom.Przykład od sąsiednich" krain ".W Holandii in...rozwiń całość

   In vitro powinno być normalnie prawnie zgodne i PiS itp nie powinni tutaj się sprzeczac.Lepiej wzięli by się za bezrobocie w Polsce i za pomoc ludziom.Przykład od sąsiednich" krain ".W Holandii in vitro naturalną sprawą jest,i tak powinno być! !!Ludzie mają pomoc z urzędów,jest praca a w Polsce tylko sprzeczac się i nic więcej nie robić.Dajcie ludziom szansę do podejmowania decyzji.I jeśli mają problem,a chcą mieć szczęście jakim jest dziecko ,nie podkladajcie tym ludziom "nóg" tylko pomóżcie.Refundujcie jak w innych normalnych krajach,i nie mówcie że na to nie ma kasy,bo to bzdura.Utrzymujecie z naszej kasy więźniów,gwałciciel,morderców wiec jak na to jest to dlaczego nie ma na in vitro!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bredzisław

   yer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 12

   Kampania prezydencka w pełnej krasie. Komorowski potrafi jedynie przeczytać coś z kartki w ukraińskim parlamencie. Przed polskim narodem boi się stanąć w debacie, w ogniu pytań. To jest zaoczna...rozwiń całość

   Kampania prezydencka w pełnej krasie. Komorowski potrafi jedynie przeczytać coś z kartki w ukraińskim parlamencie. Przed polskim narodem boi się stanąć w debacie, w ogniu pytań. To jest zaoczna kampania w jego wykonaniu, mająca przykryć liczne słabości Komorowskiego. Jedynym programem Komorowskiego się ohydne prowokacje polityczne szyte przez służby Kopacz. Pamiętacie ? Kopacz powiedziała , że zrobi wszystko by Komorowski wygrał, że rzuci do tej walki wszystkie podległe jej służby, wymiar sprawiedliwości , całe państwo. No i mamy owoce pracy Kopacz. Najpierw prowokacja w SKOK-ach, potem wyrok na zamówienie w sprawie Kamińskiego i ohydną wrzutkę sfałszowanego stenogramu, powrót obalonej już dawno wersji Błasika w kokpicie , pijanej załogi i pilotów. Co zadziwiające , tak wroga sojuszowi NATO Rosja, a więc i Polsce, tak strasznie rzekomo wojująca w mediach z polskim rządem , Schetyną ,a ostatnio nawet z Komorowskim, wyjątkowo zgrała swoją propagandę z tą rządu Kopacz. By się pewnie wataha nie zorientowała PO rzuciła Bronka do Kijowa, że on niby antyrosyjski. Bardzo czytelne są te mongolskie metody prowadzenia kampanii wyborczej przez Komorowskiego. Przed nami podobno jeszcze dwie "bomby" wyborcze przygotowane przez Kopacz i jej struktury. To ma być kampania polityczna ? PO działa jak służba specjalna, a nie partia polityczna, nadużywa struktur państwa do partykularnych celów partii rządzącej. Słusznie mówi Kaczyński, że prokuratura prowadzi kampanię polityczną , a nie śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej. Ta kampania prokuratury jest wpleciona w kampanię wyborczą od urzędu Prezydenta RP.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lepiej

   Weteran (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

   Zeby, jak Ty nie zabierali glosu! Nie jestem zwolennikiem PO, ale PIS ktory ma w swoich szergach ludzi jak oszolom Macierewicz ,czy posel Hoffman, ktorego nie stac na kupienie alkochollowego drinka...rozwiń całość

   Zeby, jak Ty nie zabierali glosu! Nie jestem zwolennikiem PO, ale PIS ktory ma w swoich szergach ludzi jak oszolom Macierewicz ,czy posel Hoffman, ktorego nie stac na kupienie alkochollowego drinka w samolocie tanich linii lotniczych ,Koszt takiego drinka to ok.5 euro. Czy to nie wstyd .zeby zona I jej kolezanka wnosily alkochol na poklad samolotu? Kiedys bylem zwolennikiem tej partii,myslalem .ze nawa do czegos zoobowiazuje jak widac bardzo sie mylilemq11

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   radziu

   obiektywny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Badz obiektywny. Naszego ministra nie stac na zaplacenie za kolacje z wlasnej kieszeni (podobno byly to prywatne rozmowy przy winie) ani na dowoz pizzy do rezydencji we wlasnym zakresie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w po to dopiero

   obs (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   http://m.se.pl/wiadomosci/polska/iwona-guzowska-za-nasze-pieniadze-spedzila-wakacje-w-luksusowym-hotelu_531219.html

   Hoffman zostal natychmiast wyrzucony. Tymczasem gdy podobne afery dzieja sie w...rozwiń całość

   http://m.se.pl/wiadomosci/polska/iwona-guzowska-za-nasze-pieniadze-spedzila-wakacje-w-luksusowym-hotelu_531219.html

   Hoffman zostal natychmiast wyrzucony. Tymczasem gdy podobne afery dzieja sie w PO, no do opinii publicznej nawet nie dotrze. W przypadku bylych poslow PIS byl to temat przewodni przez miesiac.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zgadza się !

   Tak jak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   napisałeś.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo