W Domu Pomocy Społecznej w Cisewiu otwarto Pracownię...

  W Domu Pomocy Społecznej w Cisewiu otwarto Pracownię Garncarską

  sura

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  W Domu Pomocy Społecznej w Cisewiu otwarto Pracownię Garncarską
  „Stowarzyszenie Na Rzecz Domu Pomocy Społecznej w Cisewiu" dostrzegło innowacyjną ofertę dla szerokiego grona odbiorców: „Promocja obszaru Lokalnej Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich poprzez zorganizowanie warsztatu garncarskiego jako nowego obiektu atrakcji turystycznej".
  W Domu Pomocy Społecznej w Cisewiu otwarto Pracownię Garncarską
  Projekt uzyskał dofinansowanie za pośrednictwem Lokalnej Grupy Rybackiej ”Morenka”, w ramach środków finansowych Unii Europejskiej 4.1 Rozwój obszarów zależnych od rybactwa. Program operacyjny „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”. Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rybackiego, wyposażono pracownię w sprzęt meblowy, koło garncarskie, piec do wypalania wyrobów, szkliwa dekoracyjne itp. Realizacja projektu wymagała również finansowego wkładu własnego Stowarzyszenia. Było to możliwe dzięki środkom pochodzącym z pozyskanego 1% podatku dochodowego darczyńców.

  Tajniki ceramiki ludowej będzie mógł poznawać każdy mieszkaniec Powiatu Kościerskiego, turysta odwiedzający jej tereny, dzieci, młodzież oraz mieszkańcy DPS w Cisewiu. Dla osób spoza terenu Domu, Pracownia czynna będzie w każdą pierwszą środę miesiąca w godzinach od 9.00 do 12.00 i 15.00 do 18.00 począwszy już od kwietnia. Istnieje również możliwość przyjmowania grup zorganizowanych, po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie na dogodny termin (tel. 58 687 31 19).

  W dniu otwarcia, uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w jadalni Domu, którą celebrował Ksiądz Dziekan Dominik Szulwic z parafii pw. Matki Bożej Różańcowej z Karsina. W uroczystości uczestniczyli Alicja Żurawska, starosta kościerski, Józef Modrzejewski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu, a także przedstawiciele Lokalnej Grupy Rybackiej „Morenka”, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie, placówek opiekuńczych i Środowiskowych Domów Samopomocy z Wiela i Domu Pomocy Społecznej ze Stawisk oraz goście z gminy Karsin, Mieszkańcy Domu i Pracownicy.

  Część artystyczną przygotował Zespół „Cisewianki”, złożony z Mieszkańców DPS Cisewie. Przedstawicielka „Stowarzyszenia Na Rzecz Domu Pomocy Społecznej” Pani Lidia Ciężak, opowiedziała o idei powstania tego projektu i zakresie przedsięwzięcia. Natomiast Irena Trzcińska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Cisewiu, w swoim przemówieniu opowiadała o spełniających się marzeniach i nowych możliwościach, jakie w związku z powstaniem Pracowni Garncarskiej otwierają się przed Mieszkańcami Domu oraz wszystkimi osobami, które zechcą współpracować ze „Stowarzyszeniem Na Rzecz Domu Pomocy Społecznej w Cisewiu” i korzystać z Pracowni.

  Następnie Starosta, Prezes Stowarzyszenia, Dyrektor DPS w Cisewiu oraz Przewodnicząca Rady Mieszkańców dokonali odsłonięcia tablicy w Pracowni Garncarskiej, wypuszczając w niebo balony. Po poświęceniu przez księdza Pracowni, goście udali się do środka, aby przyjrzeć się wyposażeniu pomieszczenia, w którym znajdują się m.in. koło garncarskie, formy i akcesoria do pracy oraz piec do wypalania naczyń. Można też było zobaczyć prezentację pracy na kole garncarskim. Na wszystkich czekała słodka niespodzianka w postaci tortu oraz obiad.

  Zajęcia zaczynają się już od kwietnia. Każdy gość Pracowni będzie mógł usłyszeć ciekawostki o historii tego ginącego rzemiosła, wykonać początkowe prace, by oswoić się z tworzywem, ulepić naczynie pradawną metodą „wałeczkową” oraz zasiąść na kole garncarskim. Pod okiem instruktorki będzie można także poznawać tajniki tworzenia naczyń z gliny, ich wypalania i ozdabiania.

  Stowarzyszenie będzie organizować też „Plenery z pokazami garncarskimi”, na których zawodowi garncarze opowiedzą, jak doskonalili swój kunszt garncarski.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo