Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rząd chwali się działaniem programu "Źródło". Pomorscy urzędnicy go przeklinają

Kamila Grzenkowska
123rf.com
W pierwszym miesiącu funkcjonowania Systemu Rejestrów Państwowych załatwiono ponad 2,8 mln spraw w całym kraju - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie tylko podsumowuje, ale i chwali się działaniem programu "Źródło". Tymczasem trójmiejscy urzędnicy i mieszkańcy nowy system wręcz... przeklinają.

Tylko w urzędach stanu cywilnego na załatwienie sprawy trzeba sobie zarezerwować co najmniej godzinę, choć wcześniej wystarczało raptem 10 minut. Poza tym wychwalany przez resort system nadal bardzo wolno działa, zawiesza się i na dodatek zdarzają się awarie. W ubiegłym tygodniu "Zródło", jak żartowano w trójmiejskich urzędach, wyschło na kilka godzin. - Pech chciał, że trafiłam na tę awarię, kiedy przyszłam do urzędu i chciałam złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego.

Urzędniczka musiała wszystko wypełniać ręcznie - opowiada gdań-szczanka Karolina Prykowska. - Ale to nic. Usłyszałam w urzędzie, że mogę sprawdzać w internecie, czy mój dowód jest już gotowy, by niepotrzebnie nie fatygować się do urzędu. Problem w tym, że na stronie obywatel.gov.pl trzeba podać numer wniosku o wydanie dowodu, a ja takiego nie dostałam, bo system nie działał i numeru nie wygenerował. Więc i tak muszę zaglądać do urzędu - taki to innowacyjny system - nie ukrywa rozżalenia kobieta.
System "Źródło" okazuje się też prawdziwym treningiem cierpliwości dla urzędników, którzy muszą go obsługiwać.
- Muszę przeklikać co najmniej 10 stron. System często wyrzuca błąd, przez co całą czynność trzeba powtarzać nawet kilkukrotnie. Zdarza się, że zdążę zapamiętać czyjś PESEL, zanim system go zarejestruje - mówi Ewa Syta, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Urzędzie Miasta Sopotu.

Kierownik sopockiego USC przyznaje, że w nowym systemie mają problem m.in. z rejestracją ślubów. Kalendarz jest bowiem ustawiony na całe i na pół godziny, a w sopockim urzędzie śluby udzielane są co 20 minut - jest więc kolejny problem. System nie wczytuje też rodziców osoby składającej wniosek i jej nazwiska rodowego, a jeśli pojawia się taki błąd, to program nie chce ruszyć dalej. Problemy są też z rejestracją rozwodów.
- Poza tym, wystartowaliśmy z pustą bazą aktów stanu cywilnego. Jeśli ktoś chce taki akt, np. z Krakowa, to niestety, nie sprawdzimy tego od razu w systemie. Ktoś musi to bowiem najpierw zrobić w urzędzie w Krakowie - zaznacza Ewa Syta.

Kolejki po akt zgonu czy narodzin to nowość w tczewskim USC. Mieszkańcy skarżą się, że na dokumenty, które dotąd wydawano im praktycznie od ręki, teraz muszą czekać nawet kilka godzin. Niefunkcjonalny system wymusza na urzędnikach pracę po godzinach, a nawet w soboty. - Drugiego miesiąca z takim obciążeniem pracą nie wytrzymamy - przyznaje Alina Kollwitz -Sobolewska z USC. - Wszystkie czynności dokonywane przez pracowników muszą być akceptowane przez kierownika, co czyni z nas praktycznie niewolników.

Sekretarz w starogardzkim Urzędzie Miasta Zbigniew Toporowski zwraca zaś uwagę na problemy dotyczące spraw technicznych. - Możliwości istniejącego łącza są zbyt słabe, na co nie mamy wpływu. To nie my zapewniamy jego odpowiednią jakość, ale jest to załatwiane odgórnie - mówi Zbigniew Toporowski.

Tymczasem przedstawiciele MSW zapewniają, że prace nad udoskonaleniem SRP prowadzone są od początku jego funkcjonowania i jest to "naturalny element tzw. okresu stabilizacji systemu". - Jeszcze przed uruchomieniem systemu do wszystkich gmin w Polsce rozesłane zostały procedury awaryjne na wypadek problemów z SRP - po to, by obywatel jak najmniej odczuł uciążliwości związane z tą ogromną zmianą dla administracji - zaznacza Małgorzata Woźniak, rzecznik MSW.

(wsp. PZ, MJ)

Źródło- To aplikacja Systemu Rejestrów Państwowych, który działa od 1 marca br.
Zgodnie z założeniami ma on łączyć kluczowe, z punktu widzenia funkcjonowania państwa, rejestry. W systemie znajdują się m.in. rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego. Dzięki temu każdy obywatel polski może złożyć wniosek o wydanie np. dowodu osobistego lub odpisu aktu urodzenia w dowolnej gminie na terenie całego kraju. W pierwszym miesiącu załatwiano najczęściej formalności związane z wydaniem nowego dowodu osobistego.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki