Strażak uratował niemowlę za pośrednictwem telefonu

  Strażak uratował niemowlę za pośrednictwem telefonu

  Radosław Konczyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Strażak uratował niemowlę za pośrednictwem telefonu
  1/2
  przejdź do galerii

  ©fot. Radosław Konczyński

  Strażacy z malborskiej PSP najprawdopodobniej uratowali życie 9-miesięcznemu Kubie. Żadnych wątpliwości co do tego nie mają rodzice chłopca, który zadławił się jedzeniem i tracił oddech.
  Rodzice Kuby z Malborka sami przyznają, że były to najbardziej stresujące minuty w ich życiu. To ze względu na nich, póki emocje nie opadły, straż pożarna poinformowała o zdarzeniu z kilkudniowym poślizgiem. Zgłoszenie wpłynęło do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w miniony poniedziałek dokładnie o godz. 13.20. Mama chłopca chciała zadzwonić po pogotowie, ale w nerwach wykręciła 998.


  Telefon odebrał sekcyjny Tomasz Czarnota, który w swoich obowiązkach ma służbę na SKKP, ale jako dodatkowy dyżurny zastępujący pozostałych, gdy zaistnieje taka potrzeba. Tutaj zastępował koleżankę, która w tym czasie wykonywała inne obowiązki służbowe.

  - Zadzwoniła zdenerwowana mama. Najpierw starałem się tę panią uspokoić i zebrać jak najwięcej informacji. Z rozmowy wynikało, że dziecko zadławiło się jedzeniem, ma bardzo płytki oddech i nie może zaczerpnąć powietrza. Było przytomne, zacząłem więc udzielać instruktażu przez telefon zgodnie z procedurą przewidzianą dla takiej sytuacji. W międzyczasie wróciła z przerwy koleżanka i wezwała pogotowie, więc właściwie równolegle prowadziliśmy działania. Dla mnie było dużym ułatwieniem, że koleżanka kontaktowała się z pogotowiem, a ja mogłem skupić się na rozmowie – opowiada sekc. Tomasz Czarnota.

  Cała rozmowa trwała około 8 minut, które dla strażaka zdawały się wiecznością. Kobieta przekazywała wskazówki mężowi, a on delikatnie opukiwał plecki synowi i starał się oczyścić drogi oddechowe. Po kilku minutach chłopiec zwymiotował i można było odetchnąć z ulgą. Dyżurny rozłączył się dopiero wtedy, gdy usłyszał, że zespół ratownictwa medycznego dotarł na miejsce i przejął dziecko.

  Strażak z Malborka nie uważa się za bohatera.

  - Nie zrobiłem niczego niezwykłego. Na moim miejscu zachowałby się tak samo każdy dyżurny straży pożarnej, policji czy pogotowia ratunkowego. Dyżurni z pogotowia na pewno dużo częściej muszą w ten sposób udzielać pomocy, tyle że o tym się nie mówi. Akurat tak się złożyło, że pani zadzwoniła do straży pożarnej i odebrałem ja. Czasem zastanawiałem się, jak bym się zachował, gdybym odebrał taki telefon. Teraz już wiem - mówi pan Tomasz.

  - Tak naprawdę rodzice uratowali swoje dziecko. To jego tata wykonywał wszystkie czynności przekazywane mu telefonicznie - dodaje mł. ogn. Magdalena Szpajer, która tego dnia pełniła dyżur na stanowisku kierowania.

  Rodzice, z którymi rozmawialiśmy dzisiaj (3 kwietnia), uważają, że strażacy pomogli uratować życie ich dziecku. Dziękują im, a także zespołowi ratownictwa medycznego za szybkie przybycie.

  - Po przyjeździe lekarz pogotowia powiedział nam, że modlił się, żeby dojechać do żywego dziecka - mówi tata Kuby. - To było najbardziej ... mokre ok. 10 minut mojego życia. Po wszystkim byłem tak spocony, jakbym wyszedł spod prysznica.
  - Gdyby nie mąż, gdybym sama była wtedy w domu, nie dałabym rady – dodaje mama.

  Chłopiec ma się dobrze. Lekarz po zbadaniu i około 20-minutowej obserwacji dziecka stwierdził, że nie trzeba go hospitalizować.


  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo

   Szaman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   To prawda lepiej poprosić o pomoc strażaka niż lekarza brawo dla Ciebie Tosiek i dla Ojca dziecka

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo - tak powinno się spełniać swoje obowiązki!

   patriota (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Zdrowych i radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego dla tych obojga strażaków

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

   Mimo wszystko gratuluję, zawsze stawiam strażaków na pierwszym miejscu spośród służb, którym można zaufać i liczyć na ich ofiarną pomoc.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo