"Broniewski" z nagrodą teatralną marszałka województwa...

  "Broniewski" z nagrodą teatralną marszałka województwa pomorskiego

  Jarosław Zalesiński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  "Broniewski" z nagrodą teatralną marszałka województwa pomorskiego
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Dominik Werner

  Spektakl "Broniewski" Teatru Wybrzeże triumfatorem tegorocznego rozdania regionalnych nagród teatralnych.
  Broniewski po raz pierwszy, po raz drugi, po raz trzeci i po raz czwarty - tak rozstrzygnęła kapituła nagrody teatralnej marszałka województwa pomorskiego. Werdykt poznaliśmy wczoraj na tradycyjnej uroczystości związanej z Dniem Teatru. Przedstawienie "Broniewski" Teatru Wybrzeże zostało uhonorowane za reżyserię - dla Adama Orzechowskiego, a także za dwie kreacje aktorskie - Roberta Ninkiewicza i Michała Jarosa, którzy wspólnie grają tytułową postać Władysława Broniewskiego, w jego najpierw młodzieńczej, a potem dojrzałej fazie życia. "Broniewski" został także uznany za najlepszy spektakl.

  Nagrodzie marszałka od kilku lat towarzyszy nagroda teatralna Prezydenta Miasta Gdańska. I w tym przypadku wyróżnieni zostali dwaj najważniejsi ojcowie sukcesu "Broniewskiego", czyli reżyser Adam Orzechowski i aktor Robert Ninkiewicz. Kapituła dostrzegła jednak także dokonania innego gdańskiego teatru - Opery Bałtyckiej. Wyróżniła śpiewaczkę Annę Fabrello ( Despina w operze "Cosi fan tutte" Mozarta). Po drugie zaś za najciekawsze teatralne wydarzenie minionego sezonu uznała "Projekt Niderlandy", przedstawienia Bałtyckiego Teatru Tańca, z choreografią światowej sławy twórcy Jiriego Kyliana oraz Izadory Weiss, spektakle tworzące jedną, dialogującą ze sobą całość.

  Spektakl Teatru Wybrzeże "Broniewski" obejrzysz w TVP Kultura

  Nagrody wojewódzkie i gdańskie poznaliśmy wczoraj. Gdyńskie ogłoszono w piątek, 27 marca, przed premierowym spektaklem "Otella" w Teatrze Miejskim (o premierze piszemy na następnej stronie). W Gdyni potrójnie został wyróżniony spektakl "Biesy" Teatru Miejskiego. Nagrody aktorskie otrzymali Maciej Wizner (rola Piotra Wierchowieńskiego) oraz Monika Babicka (Maria Timofiejewna), a po trzecie nagrodzono autora muzyki do tego przedstawienia, Marka Kuczyńskiego. Z zespołu Teatru Miejskiego nagrodę odebrał jeszcze Piotr Michalski za rolę lokaja Macieja w przedstawieniu "Ożenić się nie mogę" Aleksandra Fredry.
  Nagrodami uhonorowano także artystów związanych z Teatrem Muzycznym: Saszę Reznikowa (za rolę Kudłatego w "Avenue Q"), Joannę Semeńczuk (za udział w opracowaniu choreografii do koncertów "Korwinalia" i "Rewia filmowa - koncert sylwestrowy") oraz Krzysztofa Krakowskiego, waltornistę orkiestry Teatru Muzycznego.

  Godzi się jeszcze wspomnieć o przyznawanych co roku przez ZASP wyróżnieniach dla twórców zasłużonych dla historii teatru na Pomorzu. W tym roku nagrodzono Helenę Mołoń, śpiewaczkę związaną z Operą i Filharmonią Bałtycką, aktora Stefana Iżyłowskiego oraz Lucynę Łakomównę-Fogiel, tancerkę i choreografa.

  Z 13 wyróżnień dla spektakli w Trójmieście sześć dla "Broniewskiego"... To niewątpliwie bardzo dobre przedstawienie, ale jednak powstał w ten sposób cokolwiek wykrzywiony obraz całego sezonu.

  jaroslaw.zalesinski@polskapress.pl

  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo