Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sklepikarze walczą ze złodziejami. Czy potrzebna jest zmiana prawa?

Paweł Durkiewicz
123rf
Drobni złodzieje to prawdziwa plaga. Według badań co setny produkt znika ze sklepowej półki.

Próbując walczyć z plagą drobnego złodziejstwa, właściciele sklepów publikują zdjęcia pseudoklientów, na których wyraźnie widać, jak ci chowają przechwycone z półek towary. Obrazy z monitoringu nie pozostawiają wątpliwości, że dopuszczają się kradzieży.
Wizerunki sklepowych złodziei można zobaczyć na facebookowych profilach takich jak "Stop złodziejom". Kupcy publikują zdjęcia, żeby internauci pomogli im znaleźć sprawców, a także po to, by ostrzec potencjalne kolejne ofiary.

- Niestety, kradzieże sklepowe to dla policji chleb powszedni, w każdym większym mieście codziennie notujemy po kilka zgłoszeń dziennie - przyznaje kom. Michał Rusak, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdyni. - Temat jest najbardziej znany funkcjonariuszom komisariatu w Redłowie, który swoim działaniem obejmuje dwa duże centra handlowe Klif i Riviera. Bardzo często na podstawie monitoringu stwierdza się tam kradzieże, przy czym bardzo często złodzieje wracają do tego samego miejsca i dopiero za którymś razem są zatrzymywani. Monitoring jest bardzo pomocny, ponieważ pozwala skojarzyć sprawcę z wcześniejszymi wykroczeniami.

Komisarz Rusak przyznaje, że sklepowi złodzieje są coraz lepiej przygotowani do wynoszenia towarów.

- Są wyposażeni w specjalne puszki i torby, umożliwiające zakłócanie pracy czujników wykrywających wynoszenie rzeczy ze sklepu.
Paradoksalnie, do popełniania drobnych kradzieży złodziei może zachęcać... prawo. Gdy wartość kradzionego towaru wynosi 437,50 zł lub mniej, czyn jest traktowany jak wykroczenie. Kradzież "staje się" przestępstwem dopiero po przekroczeniu tej kwoty.

Wartość towaru, od której kradzież staje się przestępstwem, podniosła nowelizacja kodeksu karnego z listopada 2013 roku. Wcześniej granica była ustawiona na kwocie 250 złotych. Teraz wynosi 1/4 minimalnego wynagrodzenia, co oznacza, że w kolejnych latach będzie jeszcze wzrastać.

- Podniesienie tego progu było bardzo złym krokiem, który poskutkował drastycznym wzrostem kradzieży w sklepach - mówi Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu.

Więcej na temat sprawy przeczytasz we wtorkowym (31.03.2015r.) papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo kupując e-wydanie gazety.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki