Wyzwolenie Gdyni. 70 rocznica wyparcia niemieckich wojsk z...

  Wyzwolenie Gdyni. 70 rocznica wyparcia niemieckich wojsk z Gdyni

  Marcin Lange

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Wyzwolenie Gdyni. 70 rocznica wyparcia niemieckich wojsk z Gdyni
  1/16
  przejdź do galerii

  ©Tomasz Bołt

  W niedzielę 29 marca minęło dokładnie 70 lat od zakończenia działań wojennych w Gdyni. Tego dnia, po dwóch tygodniach zaciekłych walk, wojska 2 Frontu Białoruskiego ostatecznie wyparły z miasta niemieckich okupantów, którzy w bitwie o Gdynię stracili 50 tysięcy żołnierzy, a kolejnych 19 tys. trafiło do niewoli.
  W sobotę, w samo południe pod Pomnikiem Marynarza polskiego na Skwerze Kościuszki odbyły się główne uroczystości 70-lecia
  zakończenia walk o Gdynię. Wzięły w nich udział delegacje Marynarki Wojennej, władz samorządowych oraz mieszkańców.

  - Po kilku latach okupacji i kilkunastu dniach walk o Gdynię, naziści ostatecznie zostali wyparci z miasta – stwierdziła podczas uroczystości Beata Szadziul, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni. - Dziś, w ten szczególny dzień musimy wspomnieć też gdynianki i gdynian wysiedlonych w czasie okupacji z miasta i oddać im hołd.

  Godzinę wcześniej, pod Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego u zbiegu ulic Świętojańskiej i Pułaskiego spotkali się członkowie gdyńskiego PiS, którzy przekonywali, iż 28 marca nie jest rocznicą wyzwolenia Gdyni, a jedynie datą, kiedy to nazistowska okupacja zmieniła się w sowiecką formę zniewolenia.

  - Doceniamy fakt, iż w ostatnim czasie szuka się innych form na określenie tego dnia. Nie mówi się bowiem już o „wyzwoleniu”, a po prostu o zakończeniu walk lub też zakończeniu niemieckiej okupacji – mówi Marcin Horała, szef klubu radnych PiS w Radzie Miasta Gdyni. - Tego dnia nie ma czego tak naprawdę świętować, a należałoby raczej uczcić pamięć ofiar. 28 marca w pamięci wielu gdynian zapisał się nie jako dzień radości, tylko rabunków i gwałtów. Nie był to moment, aby wychodzić na ulicę i świętować, a raczej uchronić się przed terrorem sowieckich „wyzwolicieli”. Ważne, aby o tym pamiętać i uczcić też pamięć ofiar komunistycznego zniewolenia.

  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ilu nazistów było Niemcami lub ilu Niemców było nazistami ?

   Kaszeba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45

   cytat "Po kilku latach okupacji i kilkunastu dniach walk o Gdynię, naziści ostatecznie zostali wyparci z miasta – stwierdziła podczas uroczystości Beata Szadziul, wiceprzewodnicząca Rady Miasta...rozwiń całość

   cytat "Po kilku latach okupacji i kilkunastu dniach walk o Gdynię, naziści ostatecznie zostali wyparci z miasta – stwierdziła podczas uroczystości Beata Szadziul, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni."

   Mam klopoty ze zrozumieniem sensu wypowiedzi pani wice

   Czy nazista i Niemiec to cos innego ?
   Czy wszyscy Niemcy byli nazistami ?
   Czy okupacja byla niemiecka czy nazistowska ?
   Czy ktos zagladal w papiery zolnierzy niemieckich "czy de facto byli czlonkami parti nazistowskiej NSDAP" lub czy ktos zagladal w papiery nazistow "czy de facto byli Niemcami" ?
   Czy istnieje jakis odgorny "prikaz lub Befehl" zeby wszystko zwalac na wyimaginowana nacje nieokreslonych blizej nazistow ?

   Dziek z gory za ewentl. rozjasnienie sytuacji.

   Z ludzkim powazaniem
   Kaszebazwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ Kaszeba

   Polihistor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22

   Dzięki za ten tekst, Bracie Kaszebo!
   Trudno byłoby to lepiej - i precyzyjniej - ująć!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo