Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po drugie Wisła: Spotkania dotyczące regionu Dolnej Wisły zakończone

Jacek Sieński
Mariusz Kapala
Zakończył się cykl spotkań konsultacyjnych dotyczących projektu aktualizacji Planu gospodarowania wodami (aPGW), obejmującego obszar przyległy do dolnego biegu Wisły. Przygotowywała je dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Spotkania odbyły się w Gdańsku, Słupsku, Bydgoszczy, Toruniu i Elblągu, miastach leżących w regionie wodnym Dolnej Wisły.

Do sporządzenia planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy zobowiązuje państwa Unii Europejskiej wspólna polityka wodna ujęta w Ramowej Dyrektywie Wodnej (RDW) ustanowionej w 2000 roku przez Parlament Europejski i Radę Europy. Wymóg przygotowania planów wprowadzono do naszej ustawy prawo wodne już w 2001 roku. Muszą być one aktualizowane w okresie do 15 lat od ich wejścia w życie.

Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie 22 grudnia ubiegłego roku ogłosił przystąpienie do sześciomiesięcznych konsultacji społecznych projektów aktualizacji planów dotyczących naszych dorzeczy - Wisły i Odry oraz międzynarodowych (znajdujących się tylko częściowo na obszarze Polski) - Ücker, Łaby, Dunaju, Dniestru, Niemna, Pregoły, Świeżej i Jarft. W aPGW dorzecza Wisły uwzględniono uwagi i wytyczne Komisji Europejskiej, opracowane w ramach Wspólnej strategii wdrażania RDW oraz oceny pierwszych planów. Ponadto aktualizacja uwzględnia zintegrowane podejście do zarządzania wodami i powiązania tego zarządzania z celami środowiskowymi ustalonymi w dyrektywie wodnej. W 2012 roku Komisja Europejska przedstawiła Plan ochrony zasobów wodnych Europy, w którym wskazano na konieczność zarządzania wszystkimi sektorami gospodarki wykorzystującymi zasoby wodne, jakimi są rolnictwo, przemysł, turystyka i energetyka.

Bogusław Pinkiewicz, rzecznik prasowy RZGW, poinformował, że podczas pięciu spotkań konsultacyjnych zaprezentowano projekt aPGW dla dorzecza Dolnej Wisły i projekt aktualizacji Programu wodno-środowiskowego kraju. Zgodnie z właściwością terytorialną zorganizował je gdański RZGW. W spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele samorządów terytorialnych oraz instytucji i organizacji związanych z gospodarką wodną, ochroną środowiska i ekologią. Były one okazją do dyskusji i zgłaszania przez nich wątpliwości oraz uwag i opinii. Obecnie opracowywane są wnioski ze spotkań konsultacyjnych. Będą one gotowe w czerwcu, po czym zostaną dostarczone KZGW.

Takie same opracowania swoich konsultacji przygotowują Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej w Krakowie i Warszawie, którym podlegają regiony Górnej i Środkowej Wisły. Gdański RZGW w ramach konsultacji społecznych do czerwca będzie przyjmował wnioski indywidualne. Region wodny Dolnej Wisły obejmuje zlewnię rzeki Wisły, od miejscowości Korabniki do Przekopu Wisły, ujściowego odcinka rzeki (wpadającego do Zatoki Gdańskiej) oraz dorzecza rzek Przymorza - po Słupię, na zachód od Przekopu Wisły i po Pasłękę - na wschód. Zajmuje on obszar ponad 35 tys. km kw. Głównymi rzekami regionu są Wisła z dopływami (Brdą, Wdą i Drwęcą) oraz Słupia, Łupawa, Łeba, Reda uchodzące bezpośrednio do morza, a także rzeki Elbląg, Pasłęka i Bauda, uchodzące do Zalewu Wiślanego.

Całkowita długość sieci rzecznej w regionie wynosi powyżej 12,8 tys. km, w tym Wisły około 260 km.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki