Żarłoczne żurawie nie muszą być problemem dla rolników

  Żarłoczne żurawie nie muszą być problemem dla rolników

  Tomasz Słomczyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Żurawia trudno nie dostrzec. Kiedyś płochliwy, dziś staje się stałym elementem wiejskiego krajobrazu Pomorza. Rozlegający się wśród gospodarstw klangor
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Katarzyna Iwan-Malawska

  Kiedyś przywilej oglądania żurawi mieli wytrawni przyrodnicy. Dziś ptaki te stanowią realny problem dla rolników. Jest ich w Polsce dwadzieścia razy więcej niż w latach osiemdziesiątych.
  Zwykło się mówić, że jej oznak należy wypatrywać w topniejącym błocie. Zwiastują ją pierwiosnki, przebiśniegi, albo nieco wyżej na gałęziach - bazie lub kotki, jak zwał, tak zwał.

  Wszyscy jej wypatrują, a ja jej wysłuchuję. Dokładniej rzecz biorąc - czekam na trzy ptasie głosy. Pierwszy - to terkot dzięcioła. Ptaki te uderzają seriami, jakby z karabinu maszynowego, w wysuszone konary lub pnie. Gorzej, jak taki dorwie się do rynny na budynku. Bo nie chodzi mu w tym momencie o wydłubywanie owadów, tylko o oznajmienie światu, że jest i że czeka na dorodną samicę. No i rynna do tego - dźwiękowego celu, nadaje się doskonale.

  Drugim dźwiękiem, który budzi we mnie przedwiosenną ekscytację, jest radosne pokrukiwanie kruków. Ptaki te już w lutym wyraźnie się ożywiają. Kruczą jakby radośniej. Przy tym wywijają beczki i inne powietrzne akrobacje, ganiają się po niebie i robią sobie psikusy. Łatwo odróżnić ponure, zimowe pokrukiwanie od tego radosnego, przedwiosennego.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo