Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po drugie: autostrada wodna na Wiśle. Konferencja o bezpieczeństwie powodziowym Żuław i Gdańska

Jacek Sieński
Zdarza się, że w wyniku tzw. cofki, stan wody  w Martwej Wiśle niebezpiecznie się podnosi
Zdarza się, że w wyniku tzw. cofki, stan wody w Martwej Wiśle niebezpiecznie się podnosi Tomasz Bołt
Konferencja "Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe Żuław i Gdańska - historia i teraźniejszość" odbędzie się 31 marca w Domu Technika NOT w Gdańsku.

Jej organizatorzy, jakimi są Pomorska Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych, chcą upamiętnić tym spotkaniem specjalistów ważne rocznice dla obszaru żuławskiego.

Okazja do spotkania jest bardzo ważna - przed 120 laty zbudowano Przekop Wisły, 70 lat temu zatopiono Żuławy, a od 135 lat na Wiśle prowadzi się zimowe akcje lodołamania. Konferencji będą towarzyszyć wystawy poświęcone dziejom gospodarowania wodami Wisły i obszarem żuławskim.

Tematem pierwszej ma być "Ocalić od zapomnienia - zachować dla przyszłych pokoleń", drugiej zaś - "Lodołamanie Dolna Wisła". Spotkanie zapoczątkuje złożenie kwiatów pod obeliskiem w Świbnie, odsłoniętym 31 marca 1995 roku w 100-lecie przekopania nowego ujścia Wisły i powstania w ten sposób Wyspy Sobieszewskiej.

Uczestników konferencji powitają Mariusz Szmidka, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego", i Jan Bogusławski, prezes Pomorskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Gdańsku. Jej program przewiduje wiele wystąpień dotyczących ochrony przeciwpowodziowej Żuław, również w aspekcie historycznym; inwestycji żuławskich; dróg wodnych, w tym międzynarodowych, powiązanych z Wisłą.

Dr Piotr Kowalski z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku przedstawi "Program Żuławski do roku 2020" i ochronę przeciwpowodziową w aspekcie wymagań unijnej dyrektywy powodziowej.

Prof. Wojciech Majewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB w Warszawie omówi znaczenie Przekopu Wisły w systemie ochrony przeciwpowodziowej Żuław. O lodołamaczach wiślanych ma mówić inż. Tadeusz Wrycza z Towarzystwa Żeglugi Śródlądowej Delta Wisły.

Natomiast mgr inż. Andrzej Małkiewicz z Urzędu Morskiego w Gdyni zaprezentuje problemy związane z budową drogi wodnej, łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Dr Dariusz Piasek, reprezentujący gminę Cedry Wielkie, opowie o ochronie przeciwpowodziowej Żuław Wiślanych w perspektywie historycznej, wiekach XIV-XIX.

[email protected]

KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WSZYSTKIEGO O NASZEJ AKCJI!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki