Arriva RP twierdzi, że przetarg na operatora PKM jest...

  Arriva RP twierdzi, że przetarg na operatora PKM jest niesprawiedliwy

  Paweł Durkiewicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Arriva RP twierdzi, że przetarg na operatora PKM jest niesprawiedliwy

  ©Przemek Świderski

  Przedstawiciele Arrivy RP uważają, że nie mają równych szans przez spóźniony przetarg na operatora Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Urzędnicy odpowiadają, że zainteresowani od dawna znają skalę zamówienia.
  Arriva RP twierdzi, że przetarg na operatora PKM jest niesprawiedliwy

  ©Przemek Świderski

  - Rozpoczęcie przewozów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej od dawna zapowiadano na wrzesień. Proces budowy trwa dwa lata, wszystko odbywa się zgodnie z planem - warto zadać sobie pytanie co stało na przeszkodzie, aby przetarg ogłosić dużo wcześniej i zapewnić jego realną konkurencyjność - pyta Joanna Parzniewska, rzecznik prasowy spółki Arriva RP, prywatnego przewoźnika kolejowego, który jest zainteresowany udziałem w przetargu na operatora PKM.


  Konkurs ofert początkowo planowany na przełom grudnia i stycznia, został najpierw przełożony na połowę lutego, a następnie - na koniec marca. Eksperci nie mają wątpliwości, że opóźnienie procedury działa na korzyść zadomowionej w regionie pomorskim spółki PKP SKM w Trójmieście. Właśnie SKM-ka uchodzi dziś za zdecydowanego faworyta w wyścigu po prestiżowe zamówienie.

  Szybka Kolej Miejska faworytem w przetargu na operatora PKM?

  - Każdy miesiąc zwłoki powoduje, że udział innych przewoźników nie operujących jeszcze w regionie jest znacznie utrudniony, a postępowanie przetargowe staje się coraz mniej konkurencyjne - podkreśla Parzniewska. - Przekłada się to na koszty realizacji usług, konstrukcje rozkładu jazdy, uzgodnienia w zakresie polityki taryfowej, czyli tak naprawdę kluczowe aspekty dla organizatora, a przede wszystkim dla podróżnego.

  Z zarzutami Arrivy nie zgadza się Ryszard Świlski, członek zarządu województwa pomorskiego, który nadzoruje projekt PKM.

  Pociąg dla PKM przyjedzie z opóźnieniem. Co się stało?

  - Informacja o tym, że przeprowadzony zostanie przetarg na operatora, wisi przecież na naszej stronie już od około roku - komentuje.- Wszystkie zainteresowane podmioty wiedzą o tym doskonale. Daliśmy wszystkim jednakowo dużo czasu, by należycie przygotować się do udziału w procedurze.

  Przetarg na przewoźnika Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zostanie ogłoszony natychmiast po tym, jak sejmik województwa pomorskiego uchwali zmiany w budżecie transportowym dla Pomorza na przyszły rok. Ma to nastąpić w poniedziałek, 30 marca. Inauguracja nowej linii zaplanowana jest na początek września.

  Więcej na temat sprawy przeczytasz w czwartkowym (19.03.2015r.) papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo kupując e-wydanie gazety.

  pawel.durkiewicz@polskapress.pl

  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nowoczesna firma kontra zwiazkowy beton

   mm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Co on gada. Wiadomo, ze po rozstrzygnieciu przetargu operator ktory nie ma bazy na pomorzu w 10 miesiecy mogl sie porzadnie przygotowac,a w 3 miesiace sa marne na to szanse. Nikt nie bedxie...rozwiń całość

   Co on gada. Wiadomo, ze po rozstrzygnieciu przetargu operator ktory nie ma bazy na pomorzu w 10 miesiecy mogl sie porzadnie przygotowac,a w 3 miesiace sa marne na to szanse. Nikt nie bedxie inwestowal w zaplecze skoro nie wie, czy wygra. Obojetnie, kto wygra-i tak bedzie na lapu-capu. Pracownicy SKM nie radza sobie nawet z obsluga SIPu, a podejscie do pasazera rodem z PRL (vide kontakt z kier pociagu przy awaryjnym zakupie biletu). Arriva pod tym wzgledem jest w pelni profesionalna, zwraca uwage zyczliwosc obslugi i liczne promocje taryfowe. Jedyna niedogodnoscia w kujawsko pom to braki taborowe i zdarzajace sie przez to awarie i opoznienia, jednak w przypadku obslugi PKM tabor bylby w 100 proc. marszalkowski. W przeciwienstwie do propasazerskiej, elastycznej, nowoczesnej firmy jaka jest ARRIVA, SKM to PKPowski beton, skoncentrowany na zaspokajaniu potrzeb zwiazkow zawodowych a nie pasazerow. A kwestia taryf czy honorowania okreslonych biletow to rola marszalka, jako organizatora, a nie przewoznika.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo