27.10.2016
  Czwartek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń
  27.10.2016
  Zwiń

  Handel w ażurowych pawilonach

  Handel w ażurowych pawilonach

  Mariusz Jabłoński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W połowie września rozpocznie się wielka modernizacja nabrzeża Pomorskiego. Z lewej strony Skweru Kościuszki (patrząc w kierunku morza) znikną obskurne namioty i drewniane budki z pamiątkami, zapiekankami i smażonymi rybami, które od kilku lat straszą turystów i mieszkańców.
  - Skwer Kościuszki w tym roku zacznie zmieniać oblicze - twierdzi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Po pierwsze na nabrzeżu Pomorskim zacznie się remont, po drugie namioty i budki znikną z krajobrazu miasta.
  20 mln zł będzie kosztować modernizacja nabrzeża Pomorskiego
  Oprócz tego opracowywany jest plan zagospodarowania przestrzennego Skweru Kościuszki i w związku z tym w niedalekiej przyszłości będzie wiadomo, jak prawa strona tego miejsca będzie wyglądać. Nie należy jednak spodziewać się rewolucyjnych zmian. Skwer Kościuszki ma swój utrwalony wizerunek i taki pozostanie.

  Budy, stojące naprzeciw "Błyskawicy" i "Daru Pomorza", od wielu lat są solą w oku władz miasta. W 1993 r. część skweru, na której stoi m.in. restauracja Róża Wiatrów, została wystawiona na sprzedaż przez PSS Społem. Do przetargu stanęło trzech biznesmenów. Gmina nie brała w nim udziału. Obecny właściciel Róży Wiatrów zaoferował najwyższą kwotę i to on przejął 54 proc., czyli 7 tys. m kw. powierzchni skweru.

  Miasto dysponuje tylko 46 proc. Natychmiast na prywatnym terenie zaczęły powstawać stoiska z tandetnymi pamiątkami i budki z hot-dogami w campingowych przyczepach. Konflikt między miastem a właścicielem co do koncepcji zagospodarowania tej części skweru trwał kilka lat.

  - W końcu zobaczyłem dobrą wolę władz miasta w temacie zagospodarowania Skweru Kościuszki i bardzo się z tego cieszę - mówi Jan Różański, właściciel fragmentu skweru w okolicy Róży Wiatrów. - Każdemu zależy na tym, by ta reprezentacyjna część miasta wyglądała elegancko. To dodatkowy magnes, który przyciągnie turystów.

  Sprzedawcy pamiątek oraz artykułów gastronomicznych przeniosą się już w przyszłym roku do trzech eleganckich pawilonów o ażurowej elewacji. Mają to być lekkie budynki wkomponowane w architekturę Skweru Kościuszki.

  - W tych pawilonach zostanie wydzielonych 16 boksów, z których będą korzystali dotychczasowi sprzedawcy - informuje Tomasz Banel, naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej i Nieruchomości Urzędu Miasta Gdyni. - Inwestorami będą kupcy i miasto, a koszt boksu wyniesie około 4,5-5 tys. zł za metr kw. W pobliżu pawilonów powstanie minipark z ławkami i stylowym oświetleniem.

  Sprzedawcy ze Skweru Kościuszki, handlujący teraz w namiotach i budkach, wprawdzie też nie mogą doczekać się przeprowadzki, ale cenę za metr kwadratowy pawilonu uważają za znacznie zawyżoną. Negocjacje jeszcze trwają.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo