Układ urbanistyczny gdyńskiego Śródmieścia uznany za Pomnik...

  Układ urbanistyczny gdyńskiego Śródmieścia uznany za Pomnik Historii [ZDJĘCIA, MAPA]

  Marcin Lange

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Układ urbanistyczny gdyńskiego Śródmieścia uznany za Pomnik Historii [ZDJĘCIA, MAPA]
  1/11
  przejdź do galerii

  ©ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni

  Dziesięć lat trwały starania władz Gdyni o uznanie modernistycznego układu urbanistycznego śródmieścia Gdyni za Pomnik Historii. Wreszcie w poniedziałek prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał rozporządzenie w tej sprawie i tym samym centralna część miasta znalazła się w elitarnym gronie 60 zabytków w kraju o takim statusie. To stawia śródmieście Gdyni w jednym szeregu m.in. z Zamkiem w Malborku, Grunwaldem, Racławicami czy choćby Halą 100-lecia we Wrocławiu.
  - To niebywale dla nas ważne wyróżnienie - stwierdził podczas specjalnie z tej okazji zwołanej konferencji Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni. - Tytuł pomnika ma znaczenie przede wszystkim prestiżowe i jest powodem do dumy. Cieszę się, że wartości śródmieścia Gdyni zostały zauważone, docenione i uznane. Poza tym w sposób wymierny zwiększa on walory turystyczne miasta - dodaje wiceprezydent Gdyni.


  Obszar, który zyskał status Pomnika Historii, jest niezwykle obszerny. Obejmuje w sumie całą ulicę Świętojańską wraz z ulicami do niej przyległymi i sięga aż za plac Kaszubski. W jego obrębie znajdują się również al. Jana Pawła II, skwer Kościuszki oraz m.in. ulice Abrahama, 10 Lutego, Wójta Radtkego, Starowiejska, 3 Maja i Dworcowa do placu Konstytucji włącznie.

  W sumie powierzchnia uznana za Pomnik Historii ma około 88 hektarów, na których znajduje się około 450 budynków, w większości pięcio- i sześciokondygnacyjnych.

  Ważną kwestią natomiast dla tych, którzy mieszkają na obszarze uznanym za Pomnik Historii, jest fakt, iż status ten nie zwiększy obowiązujących już tam rygorów konserwatorskich.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sea Towers

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Dalsza rozbudowa w Neo Amerykańskim stylu.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Poznaj Gdańsk - zagraj! [GRA MEMO]

   Poznaj Gdańsk - zagraj! [GRA MEMO]

   Konkurs „Gmina na 6” [wizytówki gmin]

   Konkurs „Gmina na 6” [wizytówki gmin]

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Letnie inwestycje drogowe na Pomorzu. Gdzie utrudnienia w ruchu?

   Letnie inwestycje drogowe na Pomorzu. Gdzie utrudnienia w ruchu?