Poszukiwania gazu ziemnego i ropy naftowej w gm. Liniewo...

  Poszukiwania gazu ziemnego i ropy naftowej w gm. Liniewo grożą katastrofą?

  E. Okoniewska, J. Surażyńska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Członkowie Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Środowiska Wietcisa są oburzeni. Ich zdaniem, poszukiwania gazu ziemnego i ropy naftowej na obszarze głównego zbiornika wód podziemnych nr 116 Gołębiewo mogą grozić katastrofą ekologiczną na dużą skalę.
  Poszukiwania gazu ziemnego i ropy naftowej w gm. Liniewo grożą katastrofą?

  ©fot. T. Bołt/Archiwum

  Obszar gminy Liniewo znajduje się na terenie objętym koncesją Stara Kiszewa, udzieloną Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu na poszukiwanie i rozpoznanie złóż.

  - PGNiG jako koncesjonariusz rozpoczął prace poszukiwawcze gazu łupkowego na obszarze głównego zbiornika wód podziemnych - mówi Eugeniusz Cempa, prezes Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Środowiska Wietcisa. - Złamano tym samym postanowienia Europejskiej Ramowej Dyrektywy Wodnej w zakresie ochrony źródeł wody pitnej, której Polska zobowiązana jest przestrzegać z chwilą wstąpienia do Unii Europejskiej. Trzeba pamiętać, że z tego zbiornika wodę pitną czerpią gminy Liniewo, Nowa Karczma, Skarszewy i Przywidz. Tymczasem docelowo może być tam wykonanych nawet 50 odwiertów.

  Jak podkreśla Eugeniusz Cempa, poszukiwanie i wydobycie gazu łupkowego może mieć wiele negatywnych skutków.

  Cały artykuł na ten temat przeczytasz w papierowym, piątkowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" z 14.03.2015 r. albo kupując e-wydanie gazety
  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ach, ci nasi "ekolodzy"

   watson (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Średnia głębokość ujęcia wody na tym zbiorniku (Gołębiewo) to 100m, łupków poszukuje się na głębokości 2-3km. Chyba się nudzą w tym stowarzyszeniu, albo posmarowali im koledzy ze wschodu za "pomoc".

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo