Pięć zarzutów dla Pawła Adamowicza [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Jacek Wierciński, Ewelina Oleksy

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Pięć zarzutów dla Pawła Adamowicza [ZDJĘCIA, WIDEO]
  1/9
  przejdź do galerii

  ©Przemek Świderski

  Paweł Adamowicz usłyszał pięć zarzutów w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstw związanych z podaniem nieprawdy w oświadczeniach majątkowych. Wcześniej śledczy mylnie poinformowali, że zarzutów jest sześć.
  Aktualizacja, godz. 11.20

  Gdańska opozycja jednym głosem domaga się tego, by odwołać Adamowicza ze stanowiska. Jak jednak poinformowała we wtorek w TVN24 premier Ewa Kopacz, zwołanie referendum w tej sprawie jest niemożliwe ze względów prawnych.
  Czy powinno odbyć się referendum w tej sprawie? Zagłosuj w naszej sondzie!


  Aktualizacja środa, godz. 9.35

  W poniedziałek po południu Paweł Adamowicz wydał oświadczenie:

  "W związku z zarzutami Prokuratury wobec mnie zawieszam swoje członkostwo w Komitecie Poparcia Bronisława Komorowskiego."

  Aktualizacja, godz. 13.50

  Jak przyznała w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" prok. Hanna Grzeszczyk, naczelnik prowadzącego sprawę Wydziału V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu, Paweł Adamowicz usłyszał pięć, a nie jak początkowo informowano - sześć zarzutów.

  Aktualizacja, godz. 12.35
  Marszałek Mieczysław Struk na konferencji poświęconej połączeniu kardiologii w Gdyni, zapytany o zarzuty dla Pawła Adamowicza stwierdził: - PO ma problem.

  Czytaj więcej:

  Paweł Adamowicz usłyszał zarzuty. Opinie polityków, komentarze na Twitterze

  Aktualizacja, godz. 11.35

  Grzegorz Strzelczyk, szef Klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska:

  - Jestem zaskoczony oświadczeniem prezydenta Adamowicza. W jego pierwszym zdaniu współwiną za całą sytuację obarczył mieszkańców Gdańska, którzy wiedzieli o tym, że toczy się postępowanie, a mimo to wybrali go po raz kolejny na prezydenta Gdańska. Druga rzecz, która zaskakuje, to to, że jak sprawa się pojawiła ponad dwa lata temu, to mówiło się, że pan prezydent nie jest w stanie doliczyć się w posiadaniu ilu mieszkań jest. Natomiast dziś słyszymy, że jest aż 6 zarzutów, więc można domniemywać, że są one szersze, niż pierwotnie się to wydawało. Przypominam, że prezydent Adamowicz jest członkiem komitetu honorowego Bronisława Komorowskiego. Z tymi zarzutami karnymi, hasło Komorowskiego "zgoda i bezpieczeństwo" nabiera nowego znaczenia. Zgoda na nadużycia władzy, a bezpieczeństwo dla swoich kolegów z komitetu poparcia. W najbliższych dniach złożymy wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Gdańska, podczas której zwrócimy się z apelem do Pawła Adamowicza o zawieszenie sprawowania swojej funkcji do czasu wyjaśnienia sytuacji. Uważamy, że utracił zdolność sprawowania władzy w mieście.Obecnie badamy pod kątem prawnym taką możliwość.

  Aktualizacja, godz. 11

  Prezydent Sopotu Jacek Karnowski odniósł się do sprawy zarzutów dla prezydenta Gdańska.

  - Z dużą rezerwą podchodzę do zarzutów prokuratorskich i szybkiego ferowania wyroków. W moim przypadku to przecież sama prokuratura umorzyła większość zarzutów. Znamy, chociażby z mediów, wielu polityków i przedsiębiorców, którzy przez wiele lat żyli w cieniu zarzutów prokuratorskich, a po batalii sądowej okazywało się, że są niewinni. Bardzo łatwo w naszym kraju można zniszczyć człowieka i jego dotychczasowy dorobek. A Paweł Adamowicz zrobił bardzo wiele dla Gdańska. Miasto w ostatnich latach świetnie się rozwija, co pokazuje wiele rankingów, ale również widać to gołym okiem i jestem przekonany, że czują to mieszkańcy. Wierzę, że Paweł Adamowicz oczyści się i dalej będzie budował silną pozycję Gdańska i całej metropolii w Polsce i w Europie - stwierdził Jacek Karnowski.


  ***


  Sześć prokuratorskich zarzutów usłyszał wczoraj prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Dotyczą one "nieprawdy lub zatajania prawdy" w oświadczeniach majątkowych.

  - Wczoraj panu Pawłowi A. zostały przedstawione zarzuty z artykułu 233 paragraf 1 i 6 kodeksu karnego. Dotyczą lat 2010-2012. Zarzuty dotyczą tego, że pan Paweł A. będąc zobowiązany do złożenia oświadczeń majątkowych z racji pełnionych funkcji złożył te oświadczenia, ale podał w nich nieprawdziwe dane co do posiadanych przez siebie zasobów pieniężnych i określonych nieruchomości - powiedziała "Dziennikowi Bałtyckiemu" prok. Hanna Grzeszczyk, naczelnik prowadzącego sprawę Wydziału V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu. - Pan Paweł A. złożył wyjaśnienia, w których przyjął określoną linię obrony. One będą weryfikowane przez prokuraturę. Postępowanie będzie nadal prowadzone także w związku z innymi wątkami. Śledztwo mamy przedłużone do 30 marca i występujemy do Prokuratury Generalnej z wnioskiem o jego dalsze przedłużenie - dodaje.

  Na godz. 10 prezydent Paweł Adamowicz zapowiedział konferencję prasową.

  O nowym kierunku prokuratorskiego dochodzenia - rzekomych różnicach dotyczących dochodów w wykazywanych przez Adamowicza w oświadczeniach majątkowych i dokumentacji trafiającej do innych instytucji finansowych (jak banki czy Urząd Skarbowy) pisaliśmy wcześniej.

  Śledztwo w sprawie Pawła Adamowicza. Gdańscy urzędnicy muszą odpowiadać na pytania prokuratora

  Zarzut "Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3." W przypadku Adamowicza zeznaniem, o którym mówi ten paragraf jest właśnie oświadczenie majątkowe.

  Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, prezydent Gdańska złożył wniosek o zawieszenie w prawach członka Platformy Obywatelskiej.

  Przypomnijmy, że śledztwo to efekt kontroli oświadczeń majątkowych prezydenta Pawła Adamowicza prowadzonej przez funkcjonariuszy CBA od października 2012 roku. Śledczy skupili się na kilku wątkach. głównie sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działek w Jelitkowie. Umożliwiła ona budowę ekskluzywnego osiedla przy ul. Wypoczynkowej. Podczas śledztwa przesłuchano kilkadziesiąt osób, w tym kilkunastu urzędników.


  Na konferencji prasowej, zwołanej na godz. 10.00 Paweł Adamowicz przeczytał swoje oświadczenie. Oto jego treść:
  OŚWIADCZENIE PREZYDENTA GDAŃSKA

  Moja uczciwość wobec gdańszczan, którzy w niedawnych wyborach po raz kolejny obdarzyli mnie zaufaniem i powierzyli mi dalsze prowadzenie spraw naszego wspaniałego miasta wymaga, bym poinformował ich, że wczoraj w Prokuraturze Apelacyjnej w Poznaniu postawiono mi zarzuty z art. 233 par. 1 i 6 kodeksu karnego w związku z nieprecyzyjnym wypełnieniem oświadczeń majątkowych. Sprawa dotyczy pomyłek w oświadczeniach majątkowych składanych w latach 2010-2012.
  Jak już w przeszłości wielokrotnie mówiłem pomyliłem się, a później powieliłem błąd w paru kolejnych oświadczeniach. Pomyłka miała charakter mechaniczny i popełniłem ją całkowicie nieświadomie. Gdy sam zorientowałem się o pomyłce błąd skorygowałem i w kolejnych oświadczeniach podawałem uzupełniony stan majątkowy.
  Z uwagi na toczące się postępowanie prokuratorskie oraz rolę w jakiej występuję w tym postępowaniu do jego zakończenia nie będę udzielał publicznych wyjaśnień w tej sprawie, chyba że zajdą nowe istotne okoliczności. Jestem przekonany, że Państwo to zrozumiecie i moją wolę publicznego niewypowiadania się na temat postępowania i poprzez to niewpływania na jego wynik, uszanujecie.
  Jednocześnie pragnę podkreślić, że fakt postawienia mi zarzutów nie ogranicza mnie ani prawnie, ani faktycznie w możliwościach sprawowania urzędu Prezydenta Miasta Gdańska. Chcę Państwa zapewnić, że ta nowa i na pewno dla mnie niekomfortowa sytuacja w żaden sposób nie wpłynie na sprawy naszego miasta.
  Jednocześnie chcę poinformować, że do zakończenia postępowania – wierzę że w sposób dla mnie korzystny – występuję o zawieszenie mojego członkostwa w Platformie Obywatelskiej.


  Paweł Adamowicz
  Prezydent Miasta Gdańska
  Źródło: TVP/x-news


  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze (44)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A ja nie mam na chleb

   Głodny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Co za typ z pod ciemnej gwiazdy PO to jest to.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Budyń

   wicek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Budyń to ten który z brudnymi łapami, nie umytymi nogami i w gumiakach za państwowe pieniądze wszedł na uroczystość do Bronka Śpiocha !!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ma tyle zarzutow

   cep (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   ile mieszkan nie POliczonych Taki cymbal jest Prezydentem Gdanszczanie nie wstyd wam

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I co matoły wyborcy PO, Tuska i Adamowicza

   opona (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

   Bezmózgi manipulowane przez TVN i Durczoka.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   piéć czy szesc?

   waldi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 2

   a moRZe więcej,moRZe rudy tez brudne szwabskie łapska maczał?Widziałem tego budynia w pierwszej ławce w "Mikołaju",tak sie Dominikanie zachowuja,Plichta tez tam chodził.Zacznijcie czyscic to...rozwiń całość

   a moRZe więcej,moRZe rudy tez brudne szwabskie łapska maczał?Widziałem tego budynia w pierwszej ławce w "Mikołaju",tak sie Dominikanie zachowuja,Plichta tez tam chodził.Zacznijcie czyscic to miasto,bo te tfuski,podpaski,slawki i reszta,zniszczyli to patriotyczne miasto do CNA.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gdańszczanie, macie problem

   żłób (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

   wasz "mesjasz" ma kłopoty z prawem, być może wyląduje w mamrze gdy banda przy żłobie się zmieni. I wtedy co?? Gdy będziecie chcieli mu d.pę wylizać, co większość z was , przez kilkanaście lat...rozwiń całość

   wasz "mesjasz" ma kłopoty z prawem, być może wyląduje w mamrze gdy banda przy żłobie się zmieni. I wtedy co?? Gdy będziecie chcieli mu d.pę wylizać, co większość z was , przez kilkanaście lat gorliwie robiła, będziecie musieli jechać gdzieś pod Poznań, zapisać się na wizytę w mamrze.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dg

   Do pierdla złodzieje !!! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Do mamra powinni trafić też jego wyborcy . Albo zapłacić surowe kary finansowe , za to że wybrali człowieka takiego jak oni !!! Czyli złodzieja !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uwłaszczanie mieniem gminnym

   Dreht (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   To może władze państwowe - prokuratura zobaczy handel mieniem gminnym i wprowadzone grunty gminne pod zagospodarowanie przestrzenne w gminie Krokowa.
   Następuje uwłaszczenie mieniem gminnym wójtów...rozwiń całość

   To może władze państwowe - prokuratura zobaczy handel mieniem gminnym i wprowadzone grunty gminne pod zagospodarowanie przestrzenne w gminie Krokowa.
   Następuje uwłaszczenie mieniem gminnym wójtów gminy - Doeringa i Białka dzisiejszego Starostę Puckiego.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tylko Oszusci i komunisci popierają komorowskiego , Dobrzy ludzie będą głosować na PIS !

   Kamil B (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 7

   Dziadek komorowskiego walczył przeciwko Polsce w 1920 roku , ojciec komorowskiego był sowieckim agentem i rusko ukrainskim żydem , i żona komorowskiego ma rodziców komunistów . A paweł adamowicz...rozwiń całość

   Dziadek komorowskiego walczył przeciwko Polsce w 1920 roku , ojciec komorowskiego był sowieckim agentem i rusko ukrainskim żydem , i żona komorowskiego ma rodziców komunistów . A paweł adamowicz jest dowodem na to że politycy PO są złodziejami i oszustami . Głosujcie Na Andrzeja Dude a nie na starego komucha komorowskiego !!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .. POjedzie do Tuska po nowy zegarek!!!

   zobrzydzonyPO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 2

   .. POjedzie do Tuska po nowy zegarek!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co za hołota rzadzi w tym kraju, czy w PO jest któs czysty moralnie? co nic nie ukradł?

   styropian (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 4

   co za hołota rzadzi w tym kraju, czy w PO jest któs czysty moralnie? co nic nie ukradł?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ styropian

   AJB (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Moralnie to nie, ale POnoć Gajowy Bronek ... myje nogi! Ja mu nie wierzę, ten gamoń lubi się przechwalać!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo